Alstom, Acciona i Gulermak z kontraktem w Dubaju wartym 2,6 mld euro

Alstom, Acciona i Gulermak z kontraktem w Dubaju wartym 2,6 mld euro

18 października 2016 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Konsorcjum Expolink, którego liderem jest Alstom i w którego skład wchodzi również Acciona i Gulermak, podpisały zamówienie z RTA (Urzędem ds. Dróg i Transportu) na zaprojektowanie i wykonanie przedłużenia tzw. czerwonej linii metra w Dubaju oraz na modernizację systemu istniejącej linii. Całkowita wartość projektu, nazywanego również Trasą 2020 (Route 2020), wynosi 2,6 miliarda euro. Rozpoczęcie eksploatacji komercyjnej przedłużonej linii, która połączy miasto z lokalizacją, w której odbędzie się Expo 2020, jest planowane na rok 2020, przed rozpoczęciem wystawy.

Fot. Alstom

Projekt obejmuje budowę linii o długości 15 kilometrów, z których 11,8 kilometra to linia nadziemna, a 3,2 kilometra to linia podziemna, z rozgałęzieniem z istniejącej linii czerwonej na stacji Nakheel Harbour & Tower. Na przedłużeniu linii metra będzie znajdować się siedem stacji, w tym stacja przesiadkowa w Porcie Nakheel oraz sztandarowa stacja metra na wystawie World Expo. Ten bardzo złożony projekt obejmuje tunel o długości 3,2 km wykopany przez maszynę drążącą, długą na 1,2 km trasę wykonaną w wykopie otwartym oraz 11,8 kilometra nadziemnej linii metra poprowadzonej na wiadukcie.

Alstom dostarczy i wykona integrację całego systemu metra, w tym 50 składów pociągów Metropolis, zasilanie, komunikację, system automatycznego kontrolowania opłat, prace torowe oraz drzwi ekranowe na peronach wraz z trzyletnią gwarancją na cały system. Ponadto, Alstom udoskonali istniejącą linię metra poprzez zmodernizowanie zasilania i systemów sygnalizacyjnych oraz różnych urządzeń komunikacyjnych i torowych. Składy pociągów Metropolis dla Dubaju mają 88 metrów długości i składają się z pięciu wagonów. Każdy z nich będzie w stanie przewozić do 700 pasażerów. Pociągi oferują bardzo wysoki poziom doznań pasażerów dzięki szerokim przejściom między wagonami, dużym drzwiom i oknom oraz trzem odrębnym strefom dla klas Silver, Family i Gold. Te przyjazne dla środowiska pojazdy są wyposażone w całkowicie elektryczny układ hamulcowy, oświetlenie LED oraz inne innowacje, które obniżają zużycie energii. 

Alstom od wielu lat angażuje się w prace nad rozwojem miejskiego transportu szynowego w Dubaju. Grupa Alstom wykonała linię tramwajów dla Dubaju – pierwszy zintegrowany system tramwajowy na Bliskim Wschodzie (w 100% bez naziemnej sieci jezdnej) – która została otwarta w listopadzie 2014 roku. Spółka Alstom będzie odpowiedzialna za utrzymania systemu tramwajowego w Dubaju przez okres 13 lat. Grupa Alstom w ciągu nieco ponad 10 lat uzyskała zamówienia na 18 przedsięwzięć w zakresie zintegrowanego metra w miastach takich jak Guadalajara (Meksyk), Rijad (Arabia Saudyjska), Los Teques (Wenezuela), Panama (Metro p. 1 i 2).

W 2008 roku w Dubaju spółka Acciona założyła swoje pierwsze biuro na Bliskim Wschodzie. Od tego czasu Dubaj stał się centrum i platformą ekspansji, korzystając z której spółka Acciona zrealizowała w rejonie Zatoki Perskiej szereg przedsięwzięć usługowych w zakresie infrastruktury i gospodarki wodnej, w tym odsalanie.

Acciona posiada bogate doświadczenie w budowaniu linii metra zdobyte w Hiszpanii, Ekwadorze oraz w Brazylii, a także w wykonywaniu tunelów kolejowych. Spółka buduje obecnie najdłuższy tunel kolejowy w Skandynawii dla Norweskiego Urzędu ds. Kolei oraz realizuje projekt lekkich kolei w Sydney dla rządu Nowej Południowej Walii w Australii. Ponadto, Acciona wykonała niedawno tunele drogowe Legacy Way w Brisbane w Australii, które uzyskały liczne nagrody za doskonałe rozwiązania inżynieryjne i osiągnięcia w zakresie ochrony środowiska.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat spółka Gulermak wykonała ponad 100 km podziemnych linii metra oraz 50 podziemnych stacji metra, opierając się na swojej głęboko zakorzenionej kulturze korporacyjnej oraz zaangażowaniu dysponujących ogromnym doświadczeniem pracowników. W ostatnim czasie spółka zrealizowała trzy przełomowe projekty w zakresie metra dużych prędkości, każdy o wartości ponad jednego miliarda dolarów amerykańskich, w tym drugą linia metra warszawskiego i linię metra Istanbul Otogar–Bagcılar, a obecnie realizuje projekty dotyczące metra w Ankarze i Stambule (Turcja), Warszawie oraz Lucknow (Indie).

Przedłużenie linii jest częścią realizowanego przez RTA projektu Trasa 2020, który rozpoczęto jako odpowiedź na oczekiwany wzrost liczby pasażerów oraz konieczność połączenia sieci metra z miejscem, w którym odbędzie się wystawa World Expo.

PODZIEL SIĘ