Warszawa Centralna w Street View na mapach Google

Warszawa Centralna w Street View na mapach Google

20 października 2016 | Źródło: Google
PODZIEL SIĘ

Zespół Street View po raz kolejny fotografował Polskę. Tym razem na mapy Google trafi dworzec Warszawa Centralna. Obiekt został sfotografowany rzez specjalne urządzenia – wózek Trolley i plecak Trekker.

Fot. PKP S.A.

“Ikona polskiej architektury XX wieku”, “przykład wybitnej architektury modernizmu”, “perła na szynach”. Jaki to budynek? Według architektów, budowniczych i historyków sztuki – wybudowany w latach 70. warszawski Dworzec Centralny. Charakterystyczne podziemne perony i modernistyczna bryła dworca są dobrze znane nie tylko mieszkańcom stolicy. Codziennie przewijają się przez niego dziesiątki tysięcy osób, ale wystąpił też w niezliczonej liczbie polskich filmów i seriali. A już niebawem internauci na całym świecie będą mogli obejrzeć wnętrze Dworca Centralnego na mapach Google dzięki Street View.

Google fotografuje najciekawsze miejsca w Polsce już od pięciu lat. Już wkrótce do grona miejsc, które będzie można zobaczyć na Street View, dołączą także inne warszawskie dworce kolejowe (Warszawa Zachodnia, Warszawa Wschodnia, Warszawa Ochota i Warszawa Powiśle) oraz dwie uczelnie wyższe.

Zespół Street View sfotografował halę główną Dworca Centralnego z niedawno wybudowaną antresolą, a także należące do najdłuższych w Polsce wysokie podziemne perony. Zdjęcia Street View powstają zazwyczaj przy użyciu samochodu, ale w tym wypadku został wykorzystany niewielki pchany przez człowieka wózek zwany Trolleyem. Wózek posiada kilka elementów, które są kluczowe dla robienia zdjęć wewnątrz budynku: panoramiczny aparat wykonujący zdjęcia 360-stopni, lasery odczytujące odległości od ścian, czujniki ruchu śledzące pozycje Trolleya, dysk twardy, na których przechowywane są wszystkie dane oraz komputer potrzebny do obsługi systemu. Wózek Google był już wykorzystywany do robienia zdjęć m.in. w warszawskich muzeach. Dzięki niemu można odbyć wirtualny spacer po Muzeum Narodowym czy obejrzeć zbiory Muzeum Historii Żydów Polskich Polin na platformie Google Arts&Culture.

PODZIEL SIĘ