PKP Intercity zawalczy o pasażera międzynarodowego z Polskim Busem i Ryanairem

PKP Intercity zawalczy o pasażera międzynarodowego z Polskim Busem i Ryanairem

24 października 2016 | Źródło: Puls Biznesu
PODZIEL SIĘ

Resort infrastruktury dąży do podwojenia liczby pasażerów pociągów międzynarodowych. W grę wchodzi wzrost rządowego dofinansowania kursów – informuje „Puls Biznesu”.

Fot. Mikołaj Manowski

W tym roku za granicę pociągami pojedzie 510 tys. osób – przewiduje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. To jednak zdecydowanie za mało w porównaniu z ambitnymi planami resortu na najbliższe lata. Według założeń MIB, już w 2020 r. liczba takich pasażerów ma wzrosnąć do 1,07 mln, a w 2025 r. do 1,2 mln.

Celem jest zagwarantowanie szybkich połączeń z Warszawy do stolic krajów ościennych tj. Berlina, Pragi, Bratysławy, Kijowa, Mińska, Moskwy oraz Wilna. Ale nie tylko. Strategia PKP Intercity zakłada również uruchomienie pociągów w takich relacjach jak Gdynia – Kaliningrad, Gdynia – Berlin, Szczecin – Berlin i Gorzów Wielkopolski – Berlin, Wrocław – Praga oraz Kraków – Lwów.

Przewoźnik z grupy PKP chce zadbać o pasażerów zagranicznych, ponieważ obawia się, że straci ich na rzecz spółek  lotniczych i autobusowych, które cały czas zabiegają o nowych klientów. Już od stycznia 2017 r. Ryanair uruchamia loty z Warszawy do Berlina, zaś Polski Bus zmierza oferować kursy do pięciu miast na Ukrainie.

Aby skutecznie konkurować z autobusami i samolotami, PKP Intercity otrzyma większe wsparcie z budżetu państwa. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa prognozuje, że w latach 2016-23 dotacja wyniesie 523 mln zł. W tym roku kwota ta wynosi 27 mln zł, zaś w 2017 r. zaledwie 11 mln zł. Mimo to PKP IC zapowiadają, że od rozkładu jazdy, który wjedzie w życie w grudniu br., oferta połączeń międzynarodowych stanie się bogatsza. W efekcie w 2018 r. wartość dotacji wzrośnie do 20 mln zł, a w 2019 r. zwiększy się aż do 96 mln zł, by rok później przekroczyć 100 mln zł. Jednocześnie wraz ze wzrostem dotacji powinna poprawić się jakość świadczonych usług w transporcie międzynarodowym.

PODZIEL SIĘ