Pociąg czy samochód – czyli GOPGear po Śląsku

Pociąg czy samochód – czyli GOPGear po Śląsku

28 października 2016 | Źródło: Koleje Śląskie
PODZIEL SIĘ

Czy podróż pociągiem może być szybsza niż samochodem? A może najszybciej jest tramwajem? Jak na tym tle wypada autobus? Przedstawiciele Fundacji Napraw Sobie Miasto i Społeczności Koduj dla Polski postanowili w praktyce przetestować różne środki podróżowania po aglomeracji górnośląskiej w ramach akcji GOPGear. Jak w testach wypadły pociągi KŚ?

Fot. Patryk Farana

Okazuje się, że podróż drogą kolejową może być bardzo dobrą alternatywą dla indywidualnego transportu samochodowego – zwłaszcza na tych trasach, gdzie w grę wchodzą duże korki na drogach. Tak np. stało się w przypadku wyścigu na trasie Bytom-Katowice. Jak pokazały testy, w tym wypadku przejazd pociągiem Kolei Śląskich okazał się bezkonkurencyjny – czas podróży był niemal dwukrotnie krótszy niż w przypadku kursu autem! Trasę i czas przejazdu poszczególnych środków transportu można zobaczyć na poniższej mapie:

Nieco gorzej Koleje Śląskie wypadku podczas testowanie przejazdów z Dąbrowy Górniczej do Katowic. Tutaj pociąg w połączeniu z tramwajem zajął drugie miejsce, a sam pociąg – trzecie. Ale – jak przyznają sami organizatorzy akcji – o takim wyniku przesądziła konieczność przepuszczania pociągu dalekobieżnego przez pociąg Kolei Śląskich.

Więcej szczegółów na temat przebiegu testów i ich wyników można znaleźć na profilu GOPGear na Facebooku. Natomiast już w sobotę (29.10) uczestnicy akcji będą się dzielić swoim doświadczeniami na żywo podczas spotkania podsumowującego akcję – o godzinie 10:00 w siedzibie Fundacji Hackerspace Silesia (Katowice Załęże, ul. Ondraszka 17).

PODZIEL SIĘ