Kolejowa perełka Szkocji

Kolejowa perełka Szkocji

30 października 2016 | Autor: Przemysław B. Jezierski | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Na dalekich północnych rubieżach wysp brytyjskich, w niezwykle malowniczej Szkocji znajduje się jedna z najpiękniejszych tras kolejowych na świecie. Linia West Higland Line, prowadząca z Glasgow do miejscowości Mallaig, położonej u wybrzeży wód Oceanu Atlantyckiego, znalazła się na liście najwspanialszych tras podróżniczych na świecie według Lonely Planet.

Fot. Przemysław B. Jezierski

Kulminacyjnym odcinkiem linii West Higland Line jest jej ostatni, 67-kilometrowy fragment z Fort William do Mallaig, po którym kursuje słynny pociąg retro „Jacobite Steam Train”. Prowadzony trakcją parową Retro Express oraz przepiękna linia kolejowa stały się inspiracją dla twórców filmów fantasy o Harrym Potterze i uwiecznione zostały w ekranizacji tej słynnej powieści.

Zjawiskowy pociąg retro

Jacobite Steam Train funkcjonuje od 1984 roku. Został uruchomiony przez ówczesne koleje brytyjskie British Rail w celu zachęcenia do turystyki i tym samym zwiększenia dochodów na dotowanej w dużym stopniu linii. Początkowo pociąg nosił nazwę „West Highlander”, następnie „The Lochaber”, aż wreszcie w 1995 roku po prywatyzacji państwowych kolei British Rail i przyznaniu koncesji na obsługę połączenia przedsiębiorstwu West Coast Railway przemianowano go na „Jacobite Steam Train”.

Pociąg zestawiony jest z lokomotywy parowej LNER K1 2-6-0 z 1940 roku i wagonów retro pochodzących z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, produkcji BR Workshops. Charakterystycznym elementem tych wagonów są wielkie skrzydłowe drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz. Drzwi te wyposażone są w opuszczane szyby. Zaraz po odjeździe drzwi obstawiają łowcy widoków i fotografii artystycznej, uzbrojeni w aparaty z „długimi lufami”.

W składzie Jacobite Steam Train znajduje się sześć wagonów, w tym jeden wagon pierwszej klasy bez przedziałów, jeden wagon pierwszej klasy z pięcioma przedziałami i częścią bagażową oraz cztery wagony bez przedziałów drugiej klasy, w tym jeden z wydzieloną częścią barową.

Klasa pierwsza znacznie różni się komfortem od klasy drugiej. Pełne przepychu wagony i przedziały oddają klimat romantycznych podróży z dawnych lat. Są w nich wygodne kanapowe fotele z ozdobną tapicerką, dywany, firanki w szkocką kratę i lampy z abażurami. Stoliki z porcelanową zastawą pokryte są obrusami. Pasażerowie pierwszej klasy otrzymują wliczone w cenę biletu napoje i przekąski.

Wagon bufetowy oferuje ciepłe i zimne napoje, przekąski i całą gamę alkoholi od piwa do szampana za niewygórowane ceny. Jest nawet dedykowane piwo „North British Direction Ale” z pamiątkową etykietą przedstawiającą pociąg Jacobite.

Wiadukt Glenfinnan  na trasie

Jacobite Steam Train kursuje codziennie w sezonie letnim od początku maja do końca października. Odjeżdża ze stacji początkowej Fort William o 10.15, a w drogę powrotną z Mallaig wyrusza o godz. 14.10. Przejazd w jedną stronę trwa godzinę i 50 minut.

W czasie ekscytującej podróży pociąg osiąga prędkość maksymalną 60 km/h, parowóz wydaje charakterystyczne dźwięki, bucha parą, a całego smaczku dodaje klasyczny stukot kół wagonów na szynach stykowych o bardzo krótkich odcinkach.

Linia West Highland Line dostarcza niezapomnianych widoków zza okien pociągu. Uznawana jest za jedno z najwspanialszych osiągnięć inżynierii okresu wiktoriańskiego. Trasa biegnie u stóp Ben Nevis, największej góry w Zjednoczonym Królestwie, oraz wzdłuż najgłębszego słodkowodnego jeziora Loch Morar. Linię wzbogaca kilka tuneli i kilkanaście wiaduktów. Najbardziej wyczekiwanym momentem w trakcie podróży jest przejazd przez słynny wiadukt Glenfinnan, znany z filmów o przygodach Harrego Pottera.

Pasażerom Jacobite Steam Train towarzyszy niezliczona ilość owiec, pasących się na łąkach wzdłuż trasy przejazdu i bacznie obserwujących przejeżdżający pociąg, a na powitanie w Mallaig przybywają mewy srebrzyste, które spacerują po peronie wśród turystów.

Szampan i czekoladki – dodatkowe atrakcje

Przejażdżka Jacobite Steam Train nie należy do tanich, ale też nie zrujnuje kieszeni nawet oszczędnych turystów. W pociągu nie są niestety honorowane bilety FIP i Interail, trzeba więc zakupić pełnopłatny bilet na przejazd. Bilet w jedną stronę kosztuje 29 funtów szterlingów w klasie drugiej i 53 funty w pierwszej klasie. Bilety w dwie strony są niewiele droższe i kosztują odpowiednio 34 i 58 funtów. Rezerwacji dokonuje się na stronie internetowej przewoźnika West Coast Railways, do ceny biletu doliczana jest kwota 3,25 funtów za udzielenie rezerwacji.

Dokonując rezerwacji na Jacobite Steam Train mamy możliwość wyboru dodatkowych usług na pokładzie. W formularzu rezerwacyjnym można zamówić np. herbatę za 13,99 funtów, butelkę szampana za 27,99, pudełko czekoladek za 16,99 lub bukiet kwiatów za 34,99 funtów.

Planując romantyczną podróż we dwoje można skorzystać z tej opcji i sprawić miłą niespodziankę drugiej osobie i uczynić podróż magiczną i niezapomnianą.

PODZIEL SIĘ