Rekordowe zainteresowanie wąskotorową Bieszczadzką Kolejką Leśną

Rekordowe zainteresowanie wąskotorową Bieszczadzką Kolejką Leśną

07 listopada 2016 | Źródło: PAP
PODZIEL SIĘ

Rekordową liczbę turystów (ponad 127 tys.) przewiozła w tym roku wąskotorowa Bieszczadzka Kolejka Leśna. W wakacje kolejka kursowała codziennie, zaś w maju, czerwcu, wrześniu i październiku można było z niej skorzystać w weekendy oraz zamawiając przejazdy specjalne.

Fot. BKL

Od kilku lata systematycznie rośnie liczba przewożonych pasażerów. Bieszczadzka Kolejka Leśna jest tym samym jednym ze sprawdzonych produktów turystycznych regionu. W skład taboru kolejki wchodzą lokomotywy spalinowe oraz 21 wagonów osobowych. W każdym składzie są zarówno wagony odkryte, jak i zabudowane. BKL jeździ z Majdanu k. Cisnej do Przysłupia i z Majdanu do Balnicy. Pierwsza trasa liczy 12 km, a druga 9 km.

Duże natężenie ruchu sprawia, że systematycznie trzeba dbać o utrzymanie infrastruktury. Od początku listopada pracownicy kolejki remontują torowisko i tabor.

Bieszczadzka kolejka wąskotorowa powstała w 1898 r. i służyła tylko do przewozu drewna. Od 20 lat zabytkową kolejkę utrzymuje w ruchu Fundacja BKL, która uczyniła z niej atrakcję turystyczną.