Opóźnienia w dostawach Pendolino będą kosztować Alstom 50 mln euro?

Opóźnienia w dostawach Pendolino będą kosztować Alstom 50 mln euro?

13 grudnia 2016 | Źródło: Radio Zet
PODZIEL SIĘ

PKP Intercity ma otrzymać od firmy Alstom nawet 50 mln euro odszkodowania za opóźnienia w dostawie pociągów Pendolino – dowiedziało się Radio Zet.

Fot. Dominik Skudlarski

Odszkodowanie przyznał Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Według nieoficjalnych informacji może chodzić nawet o 50 mln euro. Producentowi przysługuje w ciągu 60 dni odwołanie do sądu wyższej instancji.

PKP Intercity zamówiły 20 pociągów Pendolino w 2011 roku. Kontrakt opiewał na 665 mln euro. Spór między PKP Intercity a producentem pociągów zaczął się w maju 2014 r., gdy Alstom nie dostarczył na czas pierwszego pociągu z homologacją na prędkość 250 km/h (zapisaną w kontrakcie).

Francuska firma tłumaczyła, że nie była w stanie uzyskać homologacji dla tej prędkości, ponieważ polska infrastruktura nie posiadała jeszcze zainstalowanego wymaganego systemu ETCS poziomu 2. Obowiązujące wówczas przepisy nie pozwalały na jazdę po polskich torach powyżej 160 km/h.

Rozwiązaniem mogło być podpisanie aneksów do umowy, ale PKP IC zapowiedziały, że nie odbierze pociągów bez homologacji i zaczęła naliczać kary umowne. Sprawa trafiła do Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej dwa lata temu w październiku.

PODZIEL SIĘ