Król: przewoźnicy towarowi toczą zaciętą walkę o każdy kontrakt

Król: przewoźnicy towarowi toczą zaciętą walkę o każdy kontrakt

20 grudnia 2016 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

2016 to kolejny rok, w którym zmniejsza się wolumen towarów przewożonych koleją. Z danych Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że w ciągu pierwszych 3 kwartałów mijającego roku tonaż spadł o 2 % w stosunku do tego samego okresu w 2015 roku, a praca przewozowa jest niższa o 0,5 %. – Nie zmniejsza się natomiast zdolność przewozowa operatorów kolejowych. Oznacza to zaciętą walkę o każdy kontrakt i dalszą presję na stawki – zaznacza Jarek Król, prezes zarządu CTL w komentarzu dla „Kuriera Kolejowego” jak ocenia ten rok.

Fot. CTL Logistics

Mimo tak trudnych warunków rynkowych Grupa CTL odniosła w 2016 roku sporo sukcesów. Jak mówi prezes CTL, dzięki nowym kontraktom nie odnotowano ani zastoju na rynku kruszyw, ani spadku przewozów na rynku węgla.

– W rezultacie kończymy rok przekraczając założone plany sprzedażowe o około 5% – podkreśla Jarek Król. – Nadal dynamicznie rozwijają się porty i przewozy intermodalne, notując kolejny rok z rzędu wzrosty. Prognozujemy, że ta tendencja się utrzyma, dlatego uważnie przyglądamy się rynkowi przewozów kontenerowych. Intermodal jest atrakcyjny ze względu na wzrost wolumenu, natomiast bolączką są bardzo niskie marże – dodaje.

Dla Grupy CTL Logistics mijający rok był przełomowy jeszcze z jednego powodu. – Do grona naszych inwestorów dołączył międzynarodowy fundusz private equity, Compass Partners. Wraz z  nowym właścicielem przebudowujemy strukturę Grupy, poprawiamy efektywność operacyjną i finansową oraz przygotowujemy inwestycje w zasoby. Otworzy nam to dostęp do nowych rynków i branż co umożliwi dalszy rozwój Grupy. Podsumowując uważam, że to był dobry rok dla CTL Logistics, choć niewątpliwie trudny dla branży – zaznacza Jarek Król, prezes CTL.

Więcej branżowych opinii podsumowujących kończący się rok zawierających również prognozy i oczekiwania wobec roku 2017 ukazało się w grudniowym numerze "Kuriera Kolejowego".