Newag dostarczy 14 pojazdów ŁKA. KIO ostatecznie oddaliła skargę Stadlera

Newag dostarczy 14 pojazdów ŁKA. KIO ostatecznie oddaliła skargę Stadlera

21 grudnia 2016 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie Stadlera od decyzji Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej o wykluczeniu firmy z przetargu na dostawę 14 trzyczłonowych elektrycznych pojazdów trakcyjnych wraz z ich 12-letnim okresem utrzymywania. Tym samym nowosądecki Newag może być pewny podpisania kontraktu z łódzkim przewoźnikiem.

Fot. Newag

Mamy rozstrzygnięcie w KIO. Newag dostarczy 14 pociągów dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – poinformował na Twitterze Janusz Malinowski, członek zarządu ŁKA.

Decyzja Krajowej Izby Odwoławczej kładzie kres trzymiesięcznym zawirowaniom wokół przetargu na dostawę nowych pojazdów. Przypomnijmy. Samorządowa spółka 16 września ogłosiła, że zwycięzcą przetargu na 14 nowych składów został Stadler. Jednak niecały miesiąc później, ŁKA niespodziewanie zmieniła decyzję, unieważniając poprzedni wybór. Jednocześnie zamawiający zapowiedział, że złożone oferty zostaną poddane ponownej ocenie.

Stało się tak dlatego, że przewoźnik podzielił zgłaszane przez Newag wątpliwości wobec współczynnika efektywności kosztowej przedstawionego przez Stadlera. Po ponownym zweryfikowaniu ofert okazało się, że postępowanie wygrała firma z Nowego Sącza. Oferty Stadlera ostatecznie nie wzięto nawet pod uwagę. Producent odwołał się od tego faktu do Krajowej Izby Odwoławczej. Rozprawa trwała od 30 listopada a zakończyła się wczorajszym wyrokiem. Izba nie przychyliła się do argumentów producenta, który utrzymywał, że parametr zużycia energii wyliczył zgodnie ze specyfikacją zamówienia. Stadler domagał się również odrzucenia ofert Newagu i Pesy, która również brała udział w przetargu. Newagowi zarzucono m.in. rażąco niską cenę utrzymania pojazdów oraz niezgodność z TSI PRM, natomiast Pesie niezgodny okres gwarancji na systemy elektroniczno-mechaniczne, który później ŁKA pozwoliła bydgoszczanom skorygować.

W ten sposób Łódzka Kolej Aglomeracyjna będzie pierwszym przewoźnikiem w Polsce, który otrzyma nowy pojazd Impuls2. Pozyskany tabor pozwoli na rozwój siatki połączeń przewoźnika- z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego, Radomska i Piotrkowa Trybunalskiego oraz, a po zelektryfikowaniu linii nr 25 również do Opoczna.