Mistrzostwa w Mekce piłki nożnej kolejarzy

Mistrzostwa w Mekce piłki nożnej kolejarzy

24 grudnia 2016 | Autor: Lech Sipko
PODZIEL SIĘ

Ostatnia dyscyplina z kalendarza imprez sportowych Stowarzyszenia KSTiK „Kolejarz” odbyła się w Wągrowcu. Miejscowość ta jest Mekką piłki nożnej kolejarzy. Od kilku lat wszystkie imprezy miłośników kopanej odbyły się właśnie tu - w regionie historyczno-etnograficznym (najstarsze obszary osadnictwa polskiego) położonym nad jeziorem Durowskim – 55 km na północ od Poznania.

Fot. Lech Sipko

Tym razem było podobnie.” Żelazny duet” – Leszek Mielczarek i Andrzej Ampuła z MR Stowarzyszenia KSTiK „Kolejarz” w Poznaniu, zorganizował i przeprowadził 22 edycję Otwartych Mistrzostw Polski Kolejarzy w halowej piłce nożnej pięcioosobowej (potocznie tzw. „halówka” lub futsal) bez ograniczeń wiekowych.

Popularny futsal odbył się w odnowionej hali Klubu Sportowego „Nielba” w Wągrowcu. W wigilię zmagań spotkali się kierownicy pięciu ekip (IC Centralny, IZ Opole, IZ Skarżysko-Kamienna, IŻ Olsztyn, IZ Zielona Góra) i na naradzie uzgodnili sposób prowadzenia  zawodów (system), dokonali rozstawienia najlepszych zespołów zgodnie z zajętymi miejscami w 2015 r. oraz dokonali losowania drużyn.

Podczas turnieju obowiązywał Ramowy Regulamin MPK w piłce nożnej, a także Regulamin PZPN – Futsal. W skład 12-osobowej drużyny, wchodziło dziesięciu zawodników, trener z możliwością gry i kierownik zespołu. Na parkiecie idealnie przygotowanym stawały 5-osobowe drużyny, które rywalizowały systemem każdy z każdym 2 x 15 minut z 5-minutową przerwą.

W drugim dniu zawodów na parkiet wyszły drużyny głównych pretendentów do korony mistrzowskiej: Zielonej Góry i Olsztyna (na trybunie zasiedli kibice obu drużyn i wicestarosta wągrowiecki Michał Piechocki - sympatyk piłki nożnej). Zielonogórzanie mimo remisu ze słabym Opolem, potrafili się zmobilizować i w pięknym stylu pokonali olsztynian, aż 6:1.

W ostatnim pojedynku turniejowym role się odwróciły i to bramkarz z Zielonej Góry, pięciokrotnie wydostawał futbolówkę z siatki. Pogromcą okazał się team ze Skarżyska, który dzięki łatwemu zwycięstwu (5:0) został wicemistrzem Polski (w ubr. byli mistrzami).

IC Centralny uratował remis w ostatnim swoim występie z Opolem, który zapewnił im tytuł mistrza Polski lepszą różnicą zdobytych bramek. – Należy szanować każdego rywala. Jestem zadowolony z zawodników, bo podjęli walkę i zdołali doprowadzić do remisu. Chłopcy potraktowali poważnie wskazówki, których udzieliłem im w przerwie, za co należą się im podziękowania. Mam duży szacunek zarówno do graczy z Opola, jak i moich podopiecznych – wyznaje grający trener IC Leszek Beda.

Drużyna mistrza występowała w składzie: Karol Chojecki, Paweł Koper, Krzysztof Bednarczyk, Paweł Janczyk, Dorian Zając, Tadeusz Zając, Kamil Świder, Michał Łukasik, Czesław Skuza, Michał Karciarz, Daniel Tomczuk.  

Wszystkie pojedynki były bardzo zacięte, chwilami dramatyczne i stały na bardzo wysokim poziomie sportowym. Cały turniej obsłużył duet sędziowski z PZPN w Poznaniu Krzysztof i Zbigniew Marczukowie – sędziowie I klasy.

Wieczorem na uroczystej kolacji wszystkie drużyny spotkały się w Ośrodku Wypoczynkowym „Wielspin” w Wągrowcu (miejsce zakwaterowania uczestników), gdzie odbyło się zakończenie mistrzostw, rozdanie medali, pucharów i nagród rzeczowych. Czynności techniczno-organizacyjne sprawowała Elżbieta Czerwińska delegat Stowarzyszenia KSTiK „Kolejarz” Warszawa.

Podczas mistrzostw prowadzone były statystyki indywidualne. Najwszechstronniejszym zawodnikiem turnieju (wg komisji weryfikacyjnej) został uznany Karol Chojecki. Prestiżowy tytuł króla strzelców wywalczył Dorian Zając zdobywca 9 bramek (obaj: IC Centralny), za najlepszego bramkarza uznano Damiana Młodawskiego (IZ Skarżysko). Wszyscy zostali uhonorowani pamiątkowymi statuetkami.

Oto komplet wyników

Skarżysko – Olsztyn 1:1, Opole – Olsztyn 0:3, Zielona Góra – IC Centralny 0:3, Skarżysko – IC Centralny 2:2, Skarżysko – Opole  1:0, Zielona Góra – Olsztyn 6:1,
Olsztyn – IC Centralny 2:8, Opole - IC Centralny 0:0, Zielona Góra – Opole 1:1, Skarżysko – Zielona Góra 5:0.

Klasyfikacja drużynowa:
1. IC Centralny  - 8p. – 13:4
2. Skarżysko    - 8p. -  9:3
3. Zielona Góra - 4p. -  7:10
4. Olsztyn        - 4p. -  7:15
5. Opole           - 2p. -  1:5.

PODZIEL SIĘ