Tanie rządowe mieszkania blisko centrum Warszawy? Beim: trwają uzgodnienia

Tanie rządowe mieszkania blisko centrum Warszawy? Beim: trwają uzgodnienia

04 stycznia 2017 | Autor: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Miały być na każdą kieszeń i niemal rzut kamieniem od Pałacu Kultury i Nauki, ale już można o nich zapomnieć – informują media od kilku dni. Chodzi o mieszkania w ramach programu Mieszkanie+, które miały powstać na warszawskich Odolanach. Tymczasem, jak twierdzi PKP S.A. aktualnie trwają uzgodnienia z BGK Nieruchomości dotyczące udziału kolei w rządowym projekcie.

Fot.Arch. Michała Beima

Jak przypominają kolejarze, teren Odolan od wielu lat ma głównie charakter przemysłowy i służy ważnym celom logistycznym. Celem PKP S.A. jest rewitalizacja tego obszaru przy jednoczesnym uwzględnianiu interesów mieszkańców Odolan, jak i prowadzących tam działalność najemców.

Jednakże, niektóre media podniosły larum, że PKP "po cichu" rozpoczęły przygotowania do budowy stacji przeładunkowej kruszyw i materiałów budowlanych. Na dodatek w bliskim sąsiedztwie innych bloków, niezwiązanych z programem Mieszkanie+, które już zdążyli postawić inni deweloperzy. Stacja przeładunkowa to hałas i zanieczyszczenie - dlatego protestuje urząd dzielnicy Wola, a mieszkańcy są coraz bardziej nerwowi.

PKP tłumaczy, że wykorzystanie części terenów Odolan jako zaplecza budowy ma związek z realizacją prac modernizacyjnych na liniach nr 1, 2, 447 i 448 (tzw. linia średnicowa) – jednego z najbardziej uczęszczanych odcinków kolejowych w Polsce.

Polskie Linie Kolejowe wskazują, że takie wykorzystanie gruntów kolejowych, sąsiadujących bezpośrednio z rewitalizowaną linią, umożliwi sprawną realizację inwestycji. PKP S.A. dodaje, że działania te nie opóźnią planów zagospodarowania dzielnicy, ponieważ inwestycja na linii średnicowej przebiega równolegle z pracami nad spójną koncepcją urbanistyczną dla terenu Odolan oraz działaniami proceduralnymi niezbędnymi to realizacji tego przedsięwzięcia.

–  Odolany to duży obszar na styku czterech dzielnic, wymagający kompleksowego podejścia do inwestycji – podkreśla Michał Beim, członek zarządu PKP S.A. – Chcemy, aby rewitalizacja terenów przebiegała zgodnie z ideą smart growth, dlatego koncepcja zagospodarowania przewiduje zarówno funkcje mieszkaniowe, transportowe, jak i rekreacyjne ale również usługi społeczne, np. szkoły i komercyjne, m.in. sklepy służące mieszkańcom dzielnicy. Wierzymy też, że podobnie jak w przypadku wielu inwestycji w Europie Zachodniej, nowoczesny transport będzie miał kluczową rolę dla ożywienia tego terenu. Nasze inwestycje chcemy poprzedzić szerokimi konsultacjami społecznymi i warsztatami urbanistycznymi – dodaje.

Warto zauważyć, że stopniowo, dzięki podejmowanym przez PKP S.A. działaniom, częściowo ma się zmieniać charakter tego terenu, między innymi w związku z planami lokalizacji na Odolanach placówki kulturalnej Stacja Muzeum, jak i właśnie  poprzez deklarację zaangażowania spółki w rządowy Program Mieszkanie+. Dzięki tym staraniom dzielnica ta może wkrótce stać się wizytówką Warszawy. PKP S.A. zaznacza też, że jej przedstawiciele są w kontakcie z władzami dzielnicy i prowadzą rozmowy na temat całościowego zagospodarowania tego terenu.

Przypomnijmy, że już w połowie zeszłego roku PKP S.A przekazała do BGK Nieruchomości wykaz 27 działek rekomendowanych do programu Mieszkanie+ wraz ze szczegółowymi informacjami.  Są to grunty w 15 miastach m.in.: Lublinie, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Tczewie czy Gliwicach. Decyzję o tym, jakie grunty wejdą do Programu i czy będzie to np. teren Odolan podejmie ostatecznie operator programu.

PODZIEL SIĘ