PLK przebudują tory i wiadukty nad krakowskimi ulicami

PLK przebudują tory i wiadukty nad krakowskimi ulicami

04 stycznia 2017 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Ruszają prace między Krakowem Mydlnikami a Krakowem Głównym Towarowym – niezbędne dla krótszych podróży m.in. do Katowic. Projekt PKP Polskich Linii Kolejowych zapewni też sprawne połączenia w aglomeracji krakowskiej. Dzięki przebudowie 5 wiaduktów mieszkańcy zyskają lepszą komunikację w mieście.

Fot. PKP PLK

Przebudowa torów, sieci trakcyjnej urządzeń sterowania ruchem kolejowym a także wyeksploatowanych i zbyt małych na potrzeby miasta wiaduktów wymagała odpowiedniego rozkładu jazdy. Inwestor, wykonawca i zarządca dróg opracowali również zmiany w systemie komunikacji drogowej.

Dla podróżnych

W ramach modernizacji odcinka Kraków Mydlniki – Kraków Główny Towarowy powstanie m.in. nowy, wygodny przystanek Kraków Bronowice przy ul. Armii Krajowej. Obiekt będzie dobrze przygotowany do komfortowej obsługi pasażerów, m.in. dzięki wizualnej i głosowej informacji pasażerskiej oraz czytelnemu oznakowaniu. Podobnie jak wszystkie modernizowane i przebudowywane przystanki będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Komunikację ułatwią windy i schody ruchome oraz nowe przejście podziemne.

Dla miasta i kolei – 5 nowych rozwiązań

Modernizacja linii uwzględnia również zmiany w otoczeniu kolei. Do współczesnych potrzeb dostosowane będą obiekty służące miastu i kolei. Poprawi to sprawność i bezpieczeństwo w ruchu kolejowym, ale duże korzyści będą dla mieszkańców.

PLK przebuduje 4 wiadukty w Krakowie: przy ulicach: Armii Krajowej, Łupaszki, Godlewskiego, Zielony Most. Przejścia będą szersze i wyższe. Pozwolą na wygodniejszy przejazd samochodów, co zdecydowanie usprawni komunikację w mieście.

Nowy wiadukt powstanie przy ul. Rydla. Obiekt zastąpi przejazd kolejowo drogowy. Dzięki temu kierowcy nie będą czekać na przejazd nawet ponad 100 pociągów dziennie. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa dla pieszych i pasażerów pociągów.

Zmiany niezbędne w czasie modernizacji

Zmiany w organizacji ruchu w mieście ustalane są przez inwestora i wykonawcę wspólnie z zarządcą drogi. Po dokładnych wspólnych analizach, które uwzględniają potrzeby pasażerów i użytkowników dróg, przyjmowane są najlepsze rozwiązania – tzn. umożliwiające sprawną realizację inwestycji przy założeniu minimalizacji utrudnień w trakcie prac dla kierowców oraz mieszkańców.

Na ul. Armii Krajowej od 4 stycznia do 15 września br. utrzymany jest ruch drogowy po jednym pasie. Każdy z kierunków będzie miał czynny jeden pas ruchu. Całkowite zamknięcie, ze względu na szczególnie intensywne prace, niezbędne jest wiaduktem  w I fazie od 3 do 12 lutego br.

Przy ul. Łupaszki dla przebudowy wiaduktu planowane jest zamknięcie przejazdu pod wiaduktem od 9 stycznia do 6 lutego br.

Na ul. Zielony Most zamknięcie przejazdu pod obiektem zaplanowano od 16 stycznia do 15 kwietnia 2018 r. Przejazd będzie otwarty w czasie całkowitego zamknięcia przejazdu pod wiaduktem przy ul. Armii Krajowej, 3-12 luty.

Przy ul. Godlewskiego, dla przebudowy wiaduktu zamknięcie planowane jest od 6 lutego do 1 października br. W tym czasie możliwy będzie przejazd pod wiaduktem na ul. Łupaszki.

Na ul. Rydla, w związku z budową wiaduktu, zamknięty zostanie przejazd kolejowo-drogowy, od  5 stycznia do 30 maja 2018 r. Dla pieszych będzie zapewnione dobre oznakowane i bezpieczne przejście.

Podczas prac, ze względu na sytuacje, które przed rozpoczęciem budowy były nie do przewidzenia – zarówno na budowie, jak i w ruchu drogowym - mogą wystąpić zmiany. Wówczas ustalony wcześniej projekt organizacji ruchu będzie korygowany, by zapewnić bezpieczną komunikację dla kierowców, pieszych oraz mieszkańców

Zakończenie modernizacji linii E30 na odcinku Kraków Mydlniki – Kraków Główny Towarowy planowane jest na koniec I półrocza 2018 r. Zakończenie inwestycji na całej trasie Katowice – Kraków planowane jest w 2020 r.

Projekt na linii E30 Katowice – Kraków realizowany jest w ramach unijnego instrumentu finansowego CEF „Łącząc Europę”.

PODZIEL SIĘ