PKP PLK przygotowane na atak silnych mrozów

PKP PLK przygotowane na atak silnych mrozów

05 stycznia 2017 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W najbliższych dniach w całej Polsce spodziewane jest wystąpienie silnych mrozów. Najchłodniej będzie w górach i na wschodzie Polski, gdzie temperatura może spaść poniżej 20 stopni Celsjusza. Służby kolejowe zapewniają jednak, że są przygotowane na tę sytuację.

Fot. PKP PLK

Gotowość do działania w warunkach zimowych PKP PLK zapewnia już od 15 listopada (co widać po poniższej infografice). Cały czas śledzone są prognozy i alerty pogodowe

W pogotowiu znajduje się 162 mobilnych zespołów szybkiego usuwania usterek i 203 specjalistyczne maszyny do odśnieżania linii kolejowych. Na wytypowanych trasach ustawione są osłony przeciwśnieżne. Na stacjach sprawne przejazdy zapewnia elektryczne ogrzewanie rozjazdów. W ustalonych lokalizacjach czuwają również pracownicy pociągów sieciowych. Służby PKP PLK zwracają uwagę na odśnieżanie i dobry stan peronów oraz zapewnienie dogodnych dojść do pociągów.

Służby PLK monitorują linie kolejowe, pod szczególną obserwacją znajduje się 1000 kilometrów newralgicznych torów. Ponad 6 tysięcy km sieci trakcyjnej zostało dodatkowo zabezpieczonych przed zamarznięciem specjalnym smarem.

Na podstawie komunikatów meteo przed uruchomieniem połączeń na liniach kolejowych prowadzone są przejazdy techniczne, które sprawdzają stan sieci jeszcze przed wyjazdem pierwszych pociągów.

Centrum Wsparcia Klienta, które zapewnia w sytuacjach trudnych m.in. organizację komunikacji dla pasażerów, działa 24 godziny na dobę. W szczególnie krytycznym momencie ponad 15 tysięcy pracowników i osób spoza spółki może być zaangażowanych w zapewnienie sprawnych przejazdów pociągów.

Nad bezpieczeństwem ruchu kolejowego czuwa codziennie ponad 1650 dyżurnych ruchu i 120 dyspozytorów PKP Polskich Linii Kolejowych. Działania koordynuje Główna Dyspozytura, która całą dobę współpracuje ze wszystkimi przewoźnikami pasażerskimi i towarowymi, a w razie potrzeby także ze służbami ratowniczymi.

PODZIEL SIĘ