Fatalna jakość powietrza w Polsce. Kilka miast udostępnia darmową komunikację

Fatalna jakość powietrza w Polsce. Kilka miast udostępnia darmową komunikację

09 stycznia 2017 | Źródło: ZTM Warszawa
PODZIEL SIĘ

Z powodu smogu trzy miasta w Polsce wprowadziły darmowe przejazdy pojazdami komunikacji miejskiej. – Wyłączamy kasowniki, włączamy kolejne środki w walce o czyste powietrze dla Warszawy – informuje warszawski ratuszna Facebooku. W ten sam sposób zareagowały Kraków i Kielce.

Fot. Rafał Wilgusiak

W związku z podwyższonym stężeniem zanieczyszczeń 9 stycznia warszawiacy pojadą transportem publicznym bezpłatnie – takie stanowisko warszawskiego ratusza można znaleźć na popularnym portalu społecznościowym. Już w niedzielę stołeczni urzędnicy podawali, że notowane jest znaczne przekroczenie norm zanieczyszczeń w powietrzu, a osoby starsze, z zaburzeniami układu oddechowego i dzieci powinny unikać spacerów i pozostać w domu.

Zachęcam do korzystania z komunikacji miejskiej  i pozostawienia samochodów prywatnych na parkingach. Przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Cały dzień komunikacja miejska będzie bezpłatna zarówno w pierwszej jak i drugiej strefie biletowej. Bezpłatnie będzie można podróżować autobusami, tramwajami, metrem i SKM.

Dodatkowo uprawnienia do bezpłatnych przejazdów będą honorowane również w pociągach Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej w strefie Wspólnego Biletu oraz w autobusach linii L. W przypadku autobusów bezpłatne będzie korzystanie wyłącznie z linii dziennych (od początku do końca ich kursowania). Bezpłatne będzie również korzystanie z parkingów P+R.

Prognozowane wysokie stężenia są spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: spadkiem temperatury (a co za tym idzie większą emisją z ogrzewania domów) i bardzo niską prędkością wiatru. Osoby starsze i dzieci, astmatycy, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, powinny unikać dłuższego przebywania na zewnątrz.

– Apelujemy także o powstrzymanie się od palenia w kominkach i przypominamy o całkowitym zakazie opalania domowych pieców śmieciami i odpadami – głosi komunikat miasta Warszawy.

Ze względu na smog również w Krakowie i Kielcach zdecydowano się na wprowadzenie usługi darmowych przejazdów środkami komunikacji publicznej (w tym autobusowej i tramwajowej) na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego.

PODZIEL SIĘ