Adamczyk: KDP powstanie, jeśli znajdą się pieniądze

Adamczyk: KDP powstanie, jeśli znajdą się pieniądze

09 stycznia 2017 | Źródło: Polskie Radio
PODZIEL SIĘ

Jeśli znajdą się pieniądze, w Polsce powstaną Koleje Dużych Prędkości – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa w audycji Polskiego Radia.

Fot. MIB

Linia obsługująca superszybkie pociągi ma łączyć Warszawę z Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem. Zdaniem ministra, z technicznego punktu widzenia projekt jest realny. Warto zaznaczyć, że składy mogłyby rozwijać na trasie prędkość 350 km/h. Andrzej Adamczyk podkreślił, że nie ma przeszkód, aby polscy inżynierowie mogli stworzyć odpowiednie projekty, a firmy budowlane je zrealizować. Minister przyznał jednak, że na razie nie ma źródeł finansowania inwestycji. Podkreślił, że jeśli się znajdą, projekt będzie można realizować.

Na podstawie zrealizowanego studium wykonalności dla linii tzw. linii„Y”, wiadomo że koszt budowy KDP na trasie Warszawa – Łódź - Poznań/Wrocław to ponad 20 mld zł. Z tego właśnie powodu pod koniec 2011 roku ówczesny minister transportu Sławomir Nowak zamroził wszelkie prace nad projektem. Jednak już w 2014 polski rząd zgłosił przedsięwzięcie do planu inwestycyjnego Komisji Europejskiej.

PODZIEL SIĘ