UE przeznaczy 432 mln euro na rozbudowę warszawskiego metra

UE przeznaczy 432 mln euro na rozbudowę warszawskiego metra

09 stycznia 2017 | Źródło: Komisja Europejska
PODZIEL SIĘ

Unia Europejska zainwestuje ponad 432 mln euro z Funduszu Spójności w rozbudowę warszawskiego metra, zgodnie z założeniami strategii na rzecz mobilności niskoemisyjnej w ramach unii energetycznej.

Fot. UM Warszawa

Miasta to ośrodki rozwoju i innowacji, ale równocześnie wiążą się z nimi poważne wyzwania, takie jak zanieczyszczenie powietrza i zatory komunikacyjne. Dzięki inwestycjom w ramach polityki spójności Komisja Europejska realizuje cele niskoemisyjnej mobilności i poprawia jakość życia osób dojeżdżających do pracy.

Przyjęty dzisiaj projekt w Warszawie dotyczy współfinansowania rozbudowy drugiej linii metra, która łączy wschodnią i zachodnią część miasta.

– Zrównoważona mobilność miejska ma kluczowe znaczenie dla jakości życia w naszych miastach. Dzięki inwestycji w rozbudowę warszawskiego metra zachęcamy mieszkańców do zmiany nawyków, rezygnacji z samochodu i korzystania z dostępnego szybkiego i nowoczesnego systemu transportu publicznego – stwierdziła Corina Crețu, komisarz ds. polityki regionalnej.

Inwestycja o wartości 2,21 mld złotych (dofinansowanie UE stanowi 85 proc. wartości całego projektu) posłuży sfinansowaniu budowy sześciu nowych stacji metra: „Trocka”, „Targówek”, „Szwedzka” na północno-wschodnim odcinku linii oraz „Księcia Janusza”, „Młynów” i „Płocka” na odcinku zachodnim.

Sfinansowana zostanie również budowa terminalu technicznego, zakup 13 nowych pociągów, jak również prace przygotowawcze do dalszej rozbudowy linii. Prace mają zostać zakończone do listopada 2019 r.