Inwestycje w pomorską kolej dzięki środkom szwajcarskim

Inwestycje w pomorską kolej dzięki środkom szwajcarskim

10 stycznia 2017 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
PODZIEL SIĘ

Są dostosowane do obsługi niepełnosprawnych, klimatyzowane, wyposażone w monitoring i sieć do bezprzewodowego dostępu do Internetu – mowa o czterech pojazdach szynowych do obsługi linii kolejowej Malbork – Grudziądz, z których już od ponad roku korzystają podróżni. Środki na ten cel pochodzą z samorządu województwa pomorskiego oraz Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Ze środków tych udało się również zakupić ponad 50 defibrylatorów do każdego z pojazdów kolejowych należących do samorządu województwa.

Fot. pomorskie.eu

Przypomnijmy, że głównym celem projektu realizowanego przez Województwo Pomorskie pt. „Zakup czterech spalinowych zespołów trakcyjnych do obsługi kolejowego odcinka Malbork – Grudziądz w celu poprawy bezpieczeństwa, zarządzania, wydajności i niezawodności lokalnego systemu transportowego”, było zwiększenie udziału transportu kolejowego w obsłudze mieszkańców regionu pomorskiego, wzrost bezpieczeństwa i komfortu podróżowania, zwiększenie dostępności transportowej oraz oszczędności w kosztach funkcjonowania przewozów.

Zakupione spalinowe zespoły trakcyjne są klimatyzowane, posiadają fotele pokryte tkaniną trudnopalną, ponadto dwa miejsca wyposażone w zaczepy do mocowania wózka inwalidzkiego z pasażerem, toaletę w układzie zamkniętym, przystosowaną do obsługi osób niepełnosprawnych, monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, system informacji pasażerskiej, system zliczania pasażerów, system lokalizacji pojazdu oraz sieć do bezprzewodowego dostępu do Internetu WIFI. Każdy z pojazdów rozwija maksymalną prędkość do 120 km/h, znajduje się w nim 106 miejsc siedzących stałych oraz 14 uchylnych. Konstrukcja pojazdu zapewnia pełne bezpieczeństwo podróżnych podczas wsiadania i wysiadania przez wszystkie drzwi pojazdu z peronów o wysokości od 300 mm do 760 mm za pomocą dodatkowego stopnia wysuwanego.

W ramach projektu, za kwotę ponad 300 tys. zł zakupiono do pomorskich pociągów także 51 defibrylatorów - urządzeń, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje rytm serca i określa czy poszkodowany wymaga defibrylacji. Przedmiotowe urządzenia są bardzo proste w obsłudze, z możliwością pracy w trybie dla dorosłych i dla dzieci, z wbudowaną  funkcją  instruktażu dla osoby udzielającej pomocy w czasie trwania akcji ratowniczej. Zakupione urządzenia są całkowicie bezpieczne zarówno dla poszkodowanego, jak i osoby ratującej życie, gdyż posiadają funkcję wykonania defibrylacji na mokrej i metalowej powierzchni. Ponadto w szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem defibrylatorów wzięło 60 kierowników pociągów zatrudnionych przez przewoźników kolejowych. Powstał także film instruktażowy, będący swoistą instrukcją udzielania pierwszej pomocy z użyciem AED, który jest prezentowany podróżnym na wyświetlaczach w pociągach.

Wczesne użycie defibrylatora, co potwierdzają badania naukowe - powoduje znaczne zwiększenie wskaźnika przeżyć. Jeżeli defibrylacja wykonana zostanie w ciągu 3 minut od chwili zatrzymania krążenia wskaźnik ten wzrasta nawet do 75%. Mając na uwadze liczbę pasażerów – jest ich rocznie ok 46,5 mln (dane za 2015 r.), którzy korzystają z pociągów województwa, defibrylator jest bardzo dobrym rozwiązaniem w niesieniu pomocy w pojeździe kolejowym w sytuacjach zagrożenia życia ludzkiego.

Ponadto w ramach projektu szwajcarskiego w 2015 r. zrealizowano zadanie „Modernizacja wiaduktu wraz z dojazdami w miejscowości Brachlewo, na trasie linii kolejowej Malbork-Grudziądz" oraz dodatkowo w 2016 r. zmodernizowano jeden elektryczny zespół trakcyjny, który aktualnie kursuje na trasie Gdynia Chylonia – Elbląg. Wartość całego przedsięwzięcia to ok. 54,74 mln zł, z czego wkład własny samorządu województwa pomorskiego przekracza 26,6 mln zł.

PODZIEL SIĘ