Tartak skłonił PLK do remontu torów między Murowem a Jełową

Tartak skłonił PLK do remontu torów między Murowem a Jełową

29 stycznia 2017 | Źródło: Radio Opole
PODZIEL SIĘ

Jeszcze w tym roku po wyremontowanych torach w Murowie mają pojechać składy towarowe. Pociągi będą wozić drewno dla tamtejszego tartaku, któremu udało się w tej sprawie porozumieć z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi – informuje Radio Opole.

Fot. Urząd Gminy Murów

Andrzej Puławski, wójt Murowa od kilkunastu lat walczy o przywrócenie zawieszonej linii kolejowej Jełowa-Namysłów jako trasy towarowo-osobowej. – Teraz częściowo uda się to zrobić dzięki inwestorowi, który rozbudował działalność tartaku na terenie gminy – wyjaśnia samorządowiec na falach radia. Wójt zaznacza, że obecnie w tartaku przerabia się ok. 300 tys. m3 drewna. Taka ilość sprawia, że ciężarówki transportujące surowiec coraz bardziej rozjeżdżają lokalne drogi. Alternatywą są tory kolejowe, naturalnie dedykowane ciężkim przewozom masowym. – Jakby nie było tartaku w Murowie, to prawdopodobnie ta linia nie ruszyłaby nigdy – mówi wójt.

Jakie są szanse, aby tak się stało? Zapewnienie o modernizacji 10-kilometrowego odcinka linii z Jełowej do Murowa padło z ust Ireneusza Merchela, prezesa PKP PLK na konferencji w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

– Kilka miesięcy temu zostało podpisane w tej sprawie porozumienie z właścicielami. Wyremontujemy i odbudujemy ten odcinek linii kolejowej, ale warunkiem, którego ma dotrzymać tartak jest to, że będzie tam prowadzony ruch pociągów, bo wydanie kilku milionów na modernizację, która miałaby być tylko pustą modernizacją nie przyniesie efektów – tłumaczy prezes PLK na antenie Radia Opole.

Prace przy wznowieniu ruchu towarowego na tym odcinku mają się rozpocząć i zakończyć w tym roku. O przewozach osobowych nikt na razie głośno nie mówi. 

PODZIEL SIĘ