Koleje Austriackie zamówią u Siemensa nawet 200 lokomotyw Vectron

Koleje Austriackie zamówią u Siemensa nawet 200 lokomotyw Vectron

30 stycznia 2017 | Źródło: Siemens
PODZIEL SIĘ

Austriackie koleje narodowe ÖBB podpisały umowę ramową z Siemensem na dostawę do 200 lokomotyw. Pierwsza transza obejmuje 30 lokomotyw wielosystemowych Vectron MS. Pojazdy zostaną dostarczone już wiosną 2018 roku.

Fot. Siemens

Koleje Austriackie (ÖBB) podpisały umowę ramową z Siemensem przewidującą dostawę 200 lokomotyw typu Vectron. Zgodnie z umową, ÖBB może zamówić do 100 lokomotyw na prąd przemienny (AC), 50 lokomotyw na prąd przemienny (AC) z dodatkowymi modułami diesla oraz 50 lokomotyw wielosystemowych (MS).

Wiążące zamówienie na dostawę 30 lokomotyw wielosystemowych złożono wraz z podpisaniem umowy ramowej. Lokomotywy zostaną zbudowane w fabryce Siemensa w Monachium-Allach w Niemczech. Pierwsze egzemplarze będą dostarczone wiosną 2018 roku.

Jest to największy przetarg na lokomotywy typu Vectron w Europie. Przewagą tej platformy jest największa elastyczność w ciągu całego cyklu życia lokomotyw, co dla operatorów oznacza możliwość dłutoterminowego planowania na przyszłość

Lokomotywy będą eksploatowane przez Rail Cargo Group, towarowy dział ÖBB. Wykorzystywane będą w transgranicznym transporcie towarowym w Austrii, Czechach, Chorwacji, Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech, Polsce, Słowacji i Słowenii. Lokomotywy będą dysponowały maksymalną mocą 6400kW a ich maksymalna prędkość będzie wynosić 160 km/h.