Warszawa: coraz bliżej trasy tramwajowej z Dworca Zachodniego na Wilanów

Warszawa: coraz bliżej trasy tramwajowej z Dworca Zachodniego na Wilanów

09 lutego 2017 | Źródło: Tramwaje Warszawskie
PODZIEL SIĘ

Tramwaje Warszawskie otrzymały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy trasy tramwajowej na Wilanów na odcinku Dworzec Zachodni PKP-  ul. Grójecka. To pierwszy odcinek trasy Wola – Wilanów Zachodni,  który otrzymał decyzję środowiskową. W ramach inwestycji w stolicy powstanie pierwszy podziemny przystanek tramwajowy.

Fot. Glebowski Studio

W ramach projektu „Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa wraz z zakupem taboru oraz infrastrukturą towarzyszącą” zbudowane zostanie torowisko od Dworca Zachodniego do ul. Grójeckiej, gdzie połączy się z istniejącą siecią tramwajową. Pod Parkiem Zachodnim i Alejami Jerozolimskimi powstanie tunel, dzięki czemu zostanie zachowany Park Zachodni, a torowisko będzie przebiegać bezkolizyjnie przez Aleje Jerozolimskie, co jest istotne także z punktu widzenia prędkości komunikacyjnej tramwaju. Po północnej stronie  Alej Jerozolimskich powstanie pierwszy w Warszawie podziemny przystanek tramwajowy. Nowe torowisko będzie miało  długość ok. 2,8 kmtp (1,4 trasy tramwajowej). Ostateczna długość trasy zostanie ustalona na podstawie opracowywanej dokumentacji projektowej. Trasa będzie zasilana przez nową podstację trakcyjną, która zostanie zbudowana w okolicy Dworca Zachodniego.

Tramwaje Warszawskie planują, że większość torowiska zostanie wydzielona z jezdni, a gros odcinków będzie miało zabudowę trawiastą. Perony przystankowe zostaną wyposażone w wiaty, ławki, instalację przystosowaną do zamontowania kamer systemu monitoringu, wygrodzenia ochronne – na peronach sąsiadujących z jezdnią rozwiązania zabezpieczające przed ochlapywaniem pasażerów oczekujących na peronach, w pozostałych miejscach ażurowe, o jednolitej formie architektonicznej zgodnej z wytycznymi projektu „Przystanek Komunikacji Miejskiej w Warszawie”,

Projekt jest częścią wielkiej inwestycji, jaką jest budowa trasy szybkiego tramwaju od ul. Kasprzaka przez Dworzec Zachodni wzdłuż ulic: Bitwy Warszawskiej – Banacha – Rostafińskich – Boboli – Rakowiecka – Puławska – Goworka – Spacerowa – Belwederska – Sobieskiego – al. Rzeczypospolitej, wraz z odnogą zakończoną terminalem krańcowym w  ul. Gagarina z możliwością wyprowadzenia na Siekierki, odnogą w ul. Św. Bonifacego zakończoną pętlą Stegny) oraz odnogą w ul. Branickiego również zakończoną terminalem. Trasa będzie obsługiwana taborem dwukierunkowym.

PODZIEL SIĘ