Lotos Kolej poprawia jakość systemów IT i taboru

Lotos Kolej poprawia jakość systemów IT i taboru

14 lutego 2017 | Źródło: Onet
PODZIEL SIĘ

W 2017 r. Lotos Kolej spodziewa się dostawy 5 nowych lokomotyw Griffin z modułem silnika dojazdowego, wyprodukowanych przez Newag. Dodatkowo, w związku z rozpoczęciem przewozów zbóż, spółka pozyskała nowoczesne, specjalistyczne wagony – informuje biznes.onet.pl.

Fot. Newag

Nakłady inwestycyjne przewoźnika w 2016 roku wyniosły 13,5 mln zł. Środki te zostały przeznaczone na modernizację dwóch lokomotyw manewrowych oraz inwestycje w różne narzędzia i systemy IT. – W 2017 roku inwestycje w tabor będą na zbliżonym poziomie, natomiast nakłady w IT znacznie wzrosną – zapowiada prezes.

Jak zaznacza Henryk Gruca, prezes Lotos Kolej, firma nie inwestuje dużych środków w zakup lokomotyw i wagonów, bazując na leasingu i dzierżawie taboru. To samo dotyczy pojazdów Newagu.

Przypomnijmy, że umowę dzierżawy Griffinów podpisano w grudniu 2015 r. Kontrakt przewiduje również ich utrzymanie przez okres siedmiu lat z możliwością przedłużenia. Ponadto, Lotos Kolej będzie mógł wykorzystać opcję pozyskania kolejnych lokomotyw elektrycznych wyprodukowanych przez Newag w terminie późniejszym.  

Pojazdy Griffin to uniwersalne lokomotywy elektryczne o mocy 5,6MW w pełni dostosowane do polskiej infrastruktury kolejowej. Pojazdy zostaną wyposażone dodatkowo w spalinowy moduł dojazdowy Dual Power o mocy 350 kW. Dzięki temu taborowi przewoźnik będzie w stanie jeszcze efektywniej świadczyć przewozy kolejowe.   

PODZIEL SIĘ