Tramwaje Śląskie prowadzą dialog techniczny ws. zakupu nowego taboru

Tramwaje Śląskie prowadzą dialog techniczny ws. zakupu nowego taboru

27 lutego 2017 | Źródło: Onet.pl
PODZIEL SIĘ

W procedurze mającej dać wiedzę, jak najlepiej sformułować zamówienie przetargowe w celu zakupu nowych tramwajów bierze udział kilku potencjalnych dostawców. Będzie to jedna z części wartego ok. 885 mln zł projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej w konurbacji katowickiej. Projekt zakłada ogółem m.in. remonty 100 km torowisk, budowę ponad 20 km linii oraz zakup 44 tramwajów – informuje Onet.pl.

Fot. Tramwaje Śląskie

Dobiegający już końca dialog techniczny ws. zakupu tramwajów to jeden z pierwszych elementów realizacji projektu. Cel dialogu to zebranie informacji, które pozwolą możliwie optymalnie określić założenia konstrukcyjne planowanych do kupienia jednoczłonowych tramwajów jedno- i dwukierunkowych.

Chodzi o kwestie m.in. jak największego udziału niskiej podłogi w stosunku do całkowitej powierzchni przedziału dla pasażerów stojących, konstrukcji wózków napędowych i poszczególnych podzespołów mających wpływ na gabaryty wagonu, rozplanowania jego wnętrza oraz spełnienia wymagań tzw. skrajni kinematycznej wagonów i budowli (chodzi o to, by zamówione tramwaje zmieściły się np. w istniejących peronach przystankowych).

Podczas spotkań odbywających się oddzielnie z poszczególnymi dostawcami przedstawiciele Tramwajów Śląskich dowiadują się m.in. o najlepszych, najnowszych dostępnych rozwiązaniach; dostawcy określają przy tym swoje możliwości. Po zakończeniu wszystkich spotkań spółka przeanalizuje zebrane informacje. Wnioski zostaną zawarte w zamówieniu przetargowym.

Pierwszym przedsięwzięciem w obecnym projekcie Tramwajów Śląskich jest modernizacja odcinka torowiska linii nr 9 w Rudzie Śląskiej. Chodzi o fragment torów o długości 900 metrów wzdłuż ul. Niedurnego, od ul. Hutniczej do ul. Grochowskiej. Wykonawcą zostało przedsiębiorstwo Tor-Krak. Umowę podpisano 16 lutego, a roboty powinny potrwać od tego czasu osiem miesięcy.

Poprzedni projekt modernizacji infrastruktury tramwajowej w konurbacji katowickiej – realizowany przy wsparciu funduszy unijnych na lata 2007-2013 - miał nieco mniejszy zakres. Tramwaje Śląskie wyremontowały w nim ok. 63 km sieci, kupiły 42 nowe tramwaje, zmodernizowały 75 starych, a także odnowiły układy sterowania ruchem.

PODZIEL SIĘ