W trosce o bezpieczeństwo: ćwiczenia Kolei Śląskich

W trosce o bezpieczeństwo: ćwiczenia Kolei Śląskich

27 lutego 2017 | Źródło: Koleje Śląskie
PODZIEL SIĘ

W piątek, 24 lutego pracownicy Kolei Śląskich we współpracy z przedstawicielami straży pożarnej, pogotowia ratunkowego i policji brali udział w ćwiczeniach na wypadek zderzenia pociągu z pojazdami drogowymi.

Fot. Kamil Lawędowski

Zaplanowana symulacja zakładała zderzenie pociągu Kolei Śląskich z trzema samochodami osobowymi. Zgodnie z przewidzianym scenariuszem, samochodami podróżowało sześć osób, które zostały uwięzione wewnątrz pojazdów. Ćwiczenia zakładały również pożar wewnątrz pociągu, stąd też – dla większego realizmu – pociąg został specjalnie zadymiony. Całość symulacji odbywała się z wykorzystaniem pojazdu typu 57AKŚ.

Oprócz pracowników Kolei Śląskich w ćwiczeniach uczestniczyli przedstawiciele policji, Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu, jednostek Ochotniczych Straż Pożarnych (Łodygowice, Pietrzykowice, Żywiec Sporysz, Żywiec Oczków, Słotwina), Zespołu Ratownictwa Medycznego w Żywcu i Pogotowia Ratunkowego „Medica” w Bielsku-Białej.

Tego typu ćwiczenia są jak najbardziej wskazane i potrzebne. Sprawdziliśmy jak teoria przekłada się na praktykę w tego typu zdarzeniach – mówi asp. sztab. Marek Tetłak, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu. -– Jako strażacy jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy brać udział w tego typu ćwiczeniach, dają one bardzo dużo materiałów do analiz, a wyciągnięte wnioski posłużą do jeszcze sprawniejszych działań naszych jednostek – tłumaczy.

W ramach ćwiczeń pracownicy Kolei Śląskich musieli się zmagać z wieloma istotnymi zadaniami. Testowane były m.in. system powiadamiania i alarmowania odpowiednich służb przez pracowników KŚ, zabezpieczanie ewakuacji podróżnych, współpraca ze służbami ratowniczymi.

– Tego typu praktyczne ćwiczenia zapewniają wiedzę i doświadczenie, które trudno byłoby pozyskać na drodze teoretycznej. Oczywiście mamy nadzieję, że nasi pracownicy nigdy nie będą musieli tej wiedzy wykorzystywać w sytuacji prawdziwego zagrożenia. Niemniej jednak zawsze warto być przygotowanym na każdy scenariusz – tłumaczy Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Wśród dodatkowych zadań ćwiczenia przewidywały także takie elementy jak zapewnienie ciepłej herbaty i zastępczej komunikacji autobusowej dla pasażerów, którzy nie ucierpieli w wypadku (w tej roli oczywiście występowali pozoranci).

PODZIEL SIĘ