Port Gdański Eksploatacja na celowniku PKP Cargo i Węglokoksu

Port Gdański Eksploatacja na celowniku PKP Cargo i Węglokoksu

01 marca 2017 | Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
PODZIEL SIĘ

Według ustaleń Dziennika Gazety Prawnej, PKP Cargo i Węglokoks, firmy kontrolowane przez Skarb Państwa, szykują powołanie spółki celowej, by przejąć PGE, będące własnością Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Fot. PGE

Z informacji gazety wynika, że taki scenariusz jest dyskutowany w Ministerstwie Gospodarki Morskiej. MGM jest większościowym akcjonariuszem ZMPG. Odbyły się już pierwsze spotkania w tej sprawie.

Zdaniem pracowników i związkowców PGE zatrzymanie procesu sprzedaży doprowadziło spółkę do zapaści finansowej. Napisali m.in. w tej sprawie list do Jarosława Kaczyńskiego i resortu gospodarki morskiej.

PKP Cargo i Węglokoks ściśle ze sobą współpracują już kilkadziesiąt lat. Przewoźnik, na zlecenie Węglokoksu, jednego z największych europejskich dostawców paliw stałych i największego polskiego eksportera węgla kamiennego, wozi węgiel do Portu Gdańskiego Eksploatacja.

Konsorcjum obu spółek już w 2014 r. ubiegało się o zakup PGE wystawionego na sprzedaż przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Korzystniejszą ofertę zgłosiła jednak maltańska spółka Mariner Capital, otrzymując wyłączność na negocjacje. Jednak na początku 2015 r. transakcję wstrzymano. Maltańczycy pozwali ZMPG, domagając się wywiązania się z umowy.

Jak pisaliśmy dwa lata temu, potencjalne nabycie 100 proc. akcji PGE wzmocniłoby pozycję PKP Cargo na rynku transportu, spedycji i logistyki. Warto zaznaczyć, że główny konkurent największego polskiego przewoźnika towarowego na europejskim rynku kolejowym, DB Cargo (wcześniej DB Schenker) prowadzi już działalność portową m.in. w Szczecinie i Świnoujściu.

PODZIEL SIĘ