Koleje Dolnośląskie z umową na przewozy pasażerskie w 2017 roku

Koleje Dolnośląskie z umową na przewozy pasażerskie w 2017 roku

01 marca 2017 | Źródło: Koleje Dolnośląskie
PODZIEL SIĘ

Samorząd województwa podpisał z Kolejami Dolnośląskimi umowę na wykonywanie przewozów pasażerskich w roku 2017. Jak tłumaczył marszałek Cezary Przybylski, połączenia obsługiwane przez Koleje Dolnośląskie cieszą się ogromnym zainteresowaniem podróżnych. Spółka należąca do samorządu oferuje pasażerom komfortowe warunki podróży w nowoczesnych pociągach z bardzo dobrą obsługą. Dzięki temu obserwuje się renesans pasażerskiego transportu kolejowego na całym Dolnym Śląsku.

Fot. Koleje Dolnośląskie

Umowę oprócz marszałka podpisali Jerzy Michalak, członek zarządu województwa oraz Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Zarząd województwa traktuje transport kolejowy jako absolutnie priorytetowy. W budżecie województwa na 2017 rok ponad 130 mln zł przeznaczamy właśnie na rozwój kolei – powiedział marszałek Przybylski.

Liczby mówią same za siebie. W 2016 roku z usług Kolei Dolnośląskich skorzystało ponad 7,3 mln pasażerów. – W 2017 roku zbliżymy się do 10 milionów pasażerów przewożonych rocznie w pociągach KD – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa odpowiedzialny z rozwój kolei.

Jak dodaje na Dolnym Śląsku samorząd zbudował jedną z najefektywniejszych spółek kolejowych w kraju. KD mogą się pochwalić, że przewożą coraz więcej pasażerów za coraz mniejsze pieniądze. Tzw. rekompensata, czyli kwota jaką samorząd województwa płaci przewoźnikowi za wykonywanie przewozów pasażerskich dla Kolei Dolnośląskich wynosi 75 mln zł za wykonanie 6,7 milionów pociągokilometrów. Z roku na rok ona maleje. W 2016 roku stawka za 1 pociągokilometr wynosiła 12,41 zł, zaś w 2017 r. już tylko 11,12 zł.