CTL Chemkol wspiera resocjalizację więźniów

CTL Chemkol wspiera resocjalizację więźniów

03 marca 2017 | Źródło: CTL Logistics
PODZIEL SIĘ

Spółka CTL Chemkol rozpoczęła współpracę z Aresztem Śledczym w Kędzierzynie-Koźlu, w ramach której zatrudnia osoby pozbawione wolności. – Każdy człowiek chce się czuć potrzebny i wartościowy. Zdecydowaliśmy się zatrudnić więźniów w naszej firmie, aby dać im szansę na powrót do społeczeństwa i normalnego życia w przyszłości – podkreśla Andrzej Rusek, prezes zarządu CTL Chemkol. Projekt jest wspierany przez Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych.

Fot. CTL Logistics

Obecnie w spółce z Grupy CTL Logistics pracuje już 7 osadzonych. Są to osoby odbywające wyroki za drobne przestępstwa. Współpracę z aresztem CTL Chemkol rozpoczął w styczniu tego roku. Na początek więźniowie przechodzą około tygodniowe przeszkolenie, a następnie podejmują normalną pracę w warsztacie, gdzie prowadzone są naprawy rewizyjne i główne wagonów towarowych.

– Więźniowie są bardzo zaangażowani w swoje obowiązki służbowe i mają ogromną motywację do pracy, co nas pozytywnie zaskoczyło – zaznacza Andrzej Rusek. – Dla osadzonych w areszcie praca w warsztacie ma ogromną wartość. Po pierwsze mogą opuścić choć na kilka godzin mury więzienia, po drugie - zarabiają własne pieniądze, po trzecie - wychodzą do społeczeństwa, a po czwarte wreszcie - zdobywają nowe kwalifikacje zawodowe – przekonuje.

Możliwość odpłatnej pracy poza murami aresztu jest dla więźniów nobilitacją. – W areszcie jest duże zainteresowanie pracą w naszym zakładzie, gdyż więźniowie wiedzą, że jeśli będą się dobrze sprawować, mają szansę na stałe zatrudnienie w stabilnej firmie. Traktujemy ich jak normalnych pracowników, dbając aby czuli się w naszym zespole doceniani i szanowani za pracę – zauważa Paweł Stępkowski, członek zarządu CTL Chemkol. – Docelowo chcemy zatrudnić 16 osób – dodaje.

Zasady współpracy uzgodnili na specjalnym spotkaniu przedstawiciele spółki oraz major Wojciech Dudziec, dyrektor Aresztu Śledczego Kędzierzyn-Koźle. Projekt zatrudnienia więźniów jest wspierany przez Służbę Więzienną w ramach Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.

– Osobom odbywającym karę pozbawienia wolności, praca w naszej spółce daje realną nadzieję na powrót do normalnego życia po wyjściu z aresztu, ponieważ mają szanse na zatrudnienie u nas na stałe – podkreśla Paweł Stępkowski. – Bardzo ważny jest dla nas etyczny wymiar tej współpracy, gdyż resocjalizacja przez pracę przynosi korzyści nie tylko samym więźniom, ale przede wszystkim całemu społeczeństwu. Problemem osób z wyrokami jest niemożność znalezienia pracy i brak perspektyw na uczciwe zarobienie na życie. W efekcie bardzo często osoba raz skazana znowu popełnia przestępstwo, a społeczeństwo ponosi koszty utrzymania jej w więzieniu. Dlatego będziemy rozwijać współpracę z Aresztem Śledczym Kędzierzyn-Koźle – zapowiada.

– Cieszę się, że spółka CTL Chemkol zaangażowała się w ten pożyteczny społecznie projekt. Jestem przekonany, że będziemy go z sukcesem kontynuować z korzyścią zarówno dla naszej firmy jak i lokalnej społeczności – podsumowuje Jarek Król, prezes zarządu Grupy CTL Logistics.    

PODZIEL SIĘ