Indie też chcą intermodalnych pociągów do Europy

Indie też chcą intermodalnych pociągów do Europy

06 marca 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Koleje Indyjskie chcą połączyć sieci kolejowe państw południowej Azji i stworzyć nowy szlak intermodalny, wiodący z Bangladeszu do Turcji i dalej do Europy, podobny do Nowego Jedwabnego Szlaku łączącego Zachód z Chinami.

Fot. Rafał Wilgusiak

W styczniu pierwszy pociąg towarowy z Chin dotarł do Wielkiej Brytanii. Nowy Jedwabny Szlak przyczynia się także do wzrostu znaczenia kolejowego transportu intermodalnego w Polsce. Również Indie są zainteresowane taką formą transportu towarów w kontenerach na trasie do Europy.

Połączenie pięciu państw

Nowy szlak transportowy, zwany Magistralą Transazjatycką lub ITI-DKD-Y (Magistrala Dhaka-Kalkuta-Delhi-Islamabad-Teheran-Stambuł), przebiegałby przez terytoria Turcji, Iranu, Pakistanu, Indii i Bangladeszu. Trasa liczyłaby ponad 6000 km. Koleje Indyjskie poinformowały, że planują odbyć w połowie marca rozmowy z władzami kolei 5 państw, przez które przebiegać ma planowana trasa, na temat utworzenia połączenia z Delhi do Stambułu.

Uruchomienie nowego szlaku intermodalnego stało się możliwe po tym jak Iran i Pakistan połączyły swoje sieci kolejowe, co nastąpiło w 2009 r. kiedy otwarto do użytku linię z Bam do Zahedan w południowo – wschodnim Iranie. Wówczas ruszyły też pierwsze pociągi transportujące kontenery na trasie Indie – Pakistan.

Obawa o bezpieczeństwo

Obecnie głównymi przeszkodami stojącymi na drodze rozwoju połączeń Azja Południowa – Europa są obawy związane ze względami bezpieczeństwa, co jest szczególnie istotnym problemem w Pakistanie. Koleje Indyjskie planują uruchomić demonstracyjny pociąg, aby udowodnić że trasa ta jest bezpieczna.

Indie planują również rozbudowę połączeń kolejowych na wschód – przez Bangladesz do Birmy i Tajlandii. Taka trasa wymaga jednak modernizacji infrastruktury, w tym remontu mostu na stanowiącej granicę między Indiami a Bangladeszem rzece Padma. 

Przypominamy, że perspektywom rozwoju stojącym przed rynkiem przewozów intermodalnych w Polsce i Europie poświęcone będzie V Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2017, które odbędzie się 12-13 kwietnia w Gdańsku. Więcej informacji o tym wydarzeniu na stronie www.fracht.kow.com.pl.

PODZIEL SIĘ