Trzy firmy chcą dostarczyć szyny dla linii Poznań – Szczecin

Trzy firmy chcą dostarczyć szyny dla linii Poznań – Szczecin

06 marca 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

W prowadzonym przez PLK przetargu na dostawę szyn dla wykonania robót wyprzedzających modernizację linii E59 Poznań – Szczecin wpłynęły trzy oferty. To kolejny zakup materiałów budowlanych organizowany bezpośrednio przez zarządcę infrastruktury.

Fot. PKP PLK

Polskie Linie Kolejowe postanowiły zorganizować centralne przetargi na zakup materiałów budowlanych dla niektórych inwestycji w 2016 r. Dotychczas w ten sposób spółka wyłoniła dostawców dla projektu rewitalizacji linii nr 30 Łuków – Lublin, gdzie przetarg na dostawę szyn wygrał ArcelorMittal, podkłady dostarczy Strunbet, rozjazdy Track Tec, a podsypkę tłuczniową spółka Olan Południe.

W przetargu na dostawę szyn dla wykonania robót wyprzedzających modernizację linii E59 Poznań – Szczecin wpłynęły trzy oferty:

  • Moris Sp. z o. o. – wartość oferty 41,02 mln zł brutto.
  • ArcelorMittal Polska – 41,7 mln zł brutto
  • Railway gft Polska – 45 mln zł brutto

Wcześniej PLK poinformowała o złożonych ofertach na inne materiały budowlane dla tej inwestycji. W postępowaniu na dostawę podsypki najlepszą ofertę złożyła spółka Fehling Krugs, a podkładów Wytwórnia Podkładów Strunobetonowych.

Organizowanie przetargów na materiały budowlane bezpośrednio przez PLK było przedmiotem krytyki przez część branży budowlanej, m.in. ze strony Izby Gospodarczej Transportu Lądowego, która w wydanym w kwietniu 2016 r. oświadczeniu wyraziła obawę o wydłużenie procesu inwestycyjnego i możliwe problemy z koordynacją harmonogramów dostaw i robót. PLK z kolei zadeklarowało, że bezpośrednie zakupy są szansą dla małych i średnich przedsiębiorstw na udział w zamówieniach publicznych, co jest zgodne z nową strategią Unii Europejskiej. Jednak jak widać po wynikach dotychczasowych postępowań, zamówienia najcześciej zdobywają duże firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej.

Rozpoczęcie dostaw szyn na plac budowy nastąpi po podpisaniu umowy z wykonawcą prac na linii E59 Poznań – Szczecin. PLK zakłada że dostawy rozpoczną się w maju 2017 r.  

PODZIEL SIĘ