Koleje Niemieckie zamawiają pociągi push-pull

Koleje Niemieckie zamawiają pociągi push-pull

06 marca 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Koleje Niemieckie (DB) chcą kupić 20 pociągów złożonych z jednopoziomowych wagonów w systemie push-pull. Nowe pojazdy mają obsługiwać tanie połączenia Intercity.

Fot. Chep87 Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic

Przetarg będzie otwarty na oferty firm, które mogą się wykazać doświadczeniem w dostawach pociągów na rynki Niemiec, Austrii lub Holandii w ciągu ostatnich 5 lat. DB zamierza sfinansować zakup z własnych źródeł bez wykorzystania dotacji z Unii Europejskiej.

Jakość równie ważna jak cena

W specyfikacji przetargowej czynniki jakościowe będą odgrywały równie istotną rolę jak kryterium ceny. Prekwalifikacja i postępowanie przetargowe ma się odbyć od marca 2017 do lutego 2018. Dostarczone pociągi mają składać się z lokomotywy i jednopoziomowych wagonów pasażerskich w tym wagonu sterowniczego. Pociągi mają mieć homologację niezbędną do eksploatacji w ruchu na terenie Niemiec, Austrii i innych krajów europejskich.

Pociągi w układzie push-pull są dość popularne w Niemczech, gdzie eksploatowane są od 1936 r. Tego typu składy produkują dwa wielkie koncerny kolejowe: Siemens i Bombardier i wydaje się że to jedna z tych firm wygra kontrakt, choć o zamówienie może powalczyć także Škoda Transportation, która dostarczyła pociągi z dwupiętrowymi wagonami w systemie push-pull dla DB Regio. Zamówienie to zrealizowane zostało w 2016 r. 

DB chce konkurować z autobusami

Koleje Niemieckie rozbudowują siatkę tanich połączeń Intercity i zamawiane pociągi mają umożliwić przede wszystkim uruchomienie nowych połączeń. DB odczuwa coraz większą presję ze strony przewoźników autobusowych, po tym jak Niemcy zliberalizowały rynek autobusowych połączeń międzymiastowych w 2013 r. stąd decyzja o zwiększeniu liczby połączeń Intercity. Do niedawna DB skupiały się bowiem na rozbudowie siatki połączeń dużych prędkości InterCity Express (ICE).

W Polsce pociągi push-pull eksploatują Koleje Mazowieckie, które zakupiły takie składy od Bombardiera (z wagonami Twindexx i lokomotywami Traxx) oraz od Pesy, która dostarczyła wagony Sundeck i lokomotywy Gama.

PODZIEL SIĘ