Pierwszy pociąg metra dotarł z Chorzowa do Rijadu

Pierwszy pociąg metra dotarł z Chorzowa do Rijadu

07 marca 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Pierwszy automatyczny pociąg metra wyprodukowany przez zakład Alstomu w Chorzowie dotarł do stolicy Arabii Saudyjskiej. Pociąg ma trzy klasy i jest dostosowany do pustynnego klimatu.

Fot. Alstom

Alstom dostarczył automatyczny pociąg metra dla Rijadu 6 marca. W fabryce w Chorzowie łącznie wyprodukowanych zostanie 69 pociągów Metropolis, które poruszają się bez maszynisty. Pociągi te będą obsługiwały linie metra nr 4, 5 i 6 w stolicy Arabii Saudyjskiej. Wraz z pociągami dostarczony będzie system sygnalizacji Alstom Urbalis, system odzyskiwania energii Hesop oraz system zasilania.

Pociągi składają się z dwóch wagonów, mają długość 36 metrów i osiągają prędkość maksymalną 80 km/h i mieszczą 231 pasażerów. Jednostki zasilane są napięciem stałym 750 V pobieranym za pomocą trzeciej szyny. Pociągi mają trzy klasy: pierwszą, rodzinną i klasę dla singli. Przestrzenie dla poszczególnych klas są oddzielone szklanymi ścianami.

W pociągach zainstalowano klimatyzację dostosowaną do ekstremalnie wysokich temperatur jakie zdarzają się na Półwyspie Arabskim. Z kolei wózki, urządzenia trakcyjne, hamulce i drzwi wyposażono w ochronę przed piaskiem.

Pociąg wyprodukowany w Chorzowie opuścił zakład w styczniu, następnie został przetransportowany do Arabii Saudyjskiej drogą morską poprzez port w Hamburgu. Oprócz składów Alstomu metro w Rijadzie będzie też obsługiwać 67 pociągów Siemensa.

Rijad rozpoczął budowę sieci metra w 2013 r. Stolica Arabii Saudyjskiej wybuduje 6 linii o łącznej długości 175 km. Metro ma zacząć kursować w 2019 r. 

PODZIEL SIĘ