Dwie dekady po powodzi stulecia. Obchody w Kolejach Dolnośląskich

Dwie dekady po powodzi stulecia. Obchody w Kolejach Dolnośląskich

11 marca 2017 | Źródło: Koleje Dolnośląskie
PODZIEL SIĘ

Koleje Dolnośląskie, jako przewoźnik lokalny, który jest blisko pasażera i jego codzienności, stał się partnerem akcji “Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź”. W tym roku przypada 20. rocznica tego wydarzenia.

Fot. YouTube

Już w piątek 10 marca w Biurach Obsługi Klienta KD pojawiły się specjalne skrzynki na Wasze wspomnienia. Każdy z Was może przyjść i opisać na specjalnie przygotowanych kartkach to, co pamięta z tego okresu. Z tych wspomnień przygotowana zostanie publikacja, która będzie zbiorem doświadczeń Dolnoślązaków, i nie tylko ich.

– Pamiętam morze… tapczanów i kanap. Wszystkie puste place i parkingi w mieście wypełnione były hałdami tapczanów. Szafy i inne meble poszły pewnie na opał, a zostały tysiące zmoczonych mebli tapicerowanych… Wszystkie parkingi i place pomiędzy torami a Piłsudskiego były nimi wypełnione – i taki widok witał wszystkich wjeżdżających do Wrocławia kilka tygodni po powodzi – wspomina Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Dodatkowo skrzynki pojawią się w każdy ostatni piątek miesiąca we wcześniej wybranych pociągach.

Powódź z 1997 r. jest wydarzeniem, wokół którego po dwóch dekadach wciąż najmocniej kształtuje się zbiorowa pamięć mieszkańców Dolnego Śląska (co potwierdzają m.in. niedawne wyniki badań socjologicznych). 20. rocznica tych wypadków każe nam zastanowić się nad tym, co zostało po „Powodzi Tysiąclecia” w świadkach ówczesnej historii. W projekcie „Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź” postaramy się sprawdzić, czy – i jak – te wydarzenia nadal żyją w mieszkańcach regionu.

Działania są planowane nie tylko we Wrocławiu, ale również w innych dolnośląskich miejscowościach.

Cele projektu:

  • zbiorowa publikacja gromadząca wspomnienia oraz zdjęcia związane z powodzią na Dolnym Śląsku z 1997 r.,
  • zbiorowy film dokumentalny zrealizowany na podstawie zgromadzonych, opracowanych i zmontowanych amatorskich bądź półprofesjonalnych zapisów filmowych związanych z powodzią na Dolnym Śląsku z 1997 r.,
  • wywiady z powodzianami, badania socjologiczne i teksty, które pomogą zrozumieć, jakie jest miejsce powodzi w zbiorowej pamięci mieszkańców regionu,
  • gromadzenie i digitalizacja zgromadzonego zasobu w sposób ciągły na portalu dolnośląskość.pl.