Intermodal napędza wyniki Kolei Rosyjskich

Intermodal napędza wyniki Kolei Rosyjskich

10 marca 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Nowy Jedwabny Szlak czyli koleje intermodalne łączące Chiny z Europą okazały się znakomitym interesem dla Kolei Rosyjskich, które wykonują większość pracy przewozowej dla tych połączeń.

Fot. www.trcont.ru

RZD Logistics czyli spółka świadcząca przewozy towarowe z grupy kapitałowej Kolei Rosyjskich podała informację o swoich wynikach za 2016 rok. Ogółem RZD Logistics przewiozły w ubiegłym roku 56 mln ton towarów, co stanowi wzrost o 5% w stosunku do roku 2015. Zdecydowana większość z tego wzrostu to zasługa intermodalu.

Rosjanie wożą towary z Chin

RZD Logistics przetransportowały w 2016 r. jednostek 95,000 TEU z czego większość stanowią kontenery pokonujące trasę Chiny – Europa Koleją Transsyberyjską. Transport intermodalny wewnątrz Rosji odpowiadał za przewiezienie 12 tys TEU natomiast transport na kierunku Chiny – Rosja 10 tys. TEU.

Mimo wzrostu znaczenia transportu intermodalnego, nadal zdecydowaną większość towarów przewożonych przez RZD Logistics stanowi węgiel, metale i rudy metali. Koleje Rosyjskie wykorzystują miesięcznie 11 tys. wagonów do przewozu surowców i metali.

Popularne połączenia przez Polskę

Najbardziej zatłoczoną linią kolejową w transporcie krajowym jest trasa St. Petersburg – Jekaterynburg, na której czas podróży wynosi 3 dni. Natomiast w transporcie intermodalnym najpopularniejsze są trasy Zabajkałsk – Brześć, Suzhou – Warszawa, Chansha – Duisburg i Shenyan – Duisburg, gdzie czasy podróży wynoszą od 11 do 15 dni.

Nowy Jedwabny Szlak będzie jednym z tematów V Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2017, poświęconemu perspektywom rozwoju stojącym przed rynkiem przewozów intermodalnych w Polsce i Europie. Więcej informacji o wydarzeniu, które odbędzie się 12-13 kwietnia w Gdańsku, znajduje się na stronie www.fracht.kow.com.pl.