Pociągi retro powrócą na malownicze trasy Małopolski

Pociągi retro powrócą na malownicze trasy Małopolski

13 marca 2017 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Pociągi retro ponownie pojawią się w sezonie turystycznym na najpiękniejszych trasach Małopolski. Władze województwa zdecydowały o dofinansowaniu tegorocznej edycji projektu "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej", w ramach którego odbędą się 42 przejazdy.

Fot. NSMK

Cieszący się dużą popularnością zabytkowy tabor kolejowy ponownie wyjedzie na kolejowe szlaki. Historyczne składy zawitają do takich miejscowości, jak: Piwniczna, Muszyna, Krynica-Zdrój, Gorlice, Biecz, Wadowice, Żywiec, Nowy Sącz, Kraków, Wieliczka czy Zakopane. Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, organizator przejazdów, otrzymało na ten cel dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w wysokości 400 tys. zł w ramach konkursu "Małopolska Gościnna" . Środki z budżetu województwa pozwolą pokryć ok. 2/3 kosztów organizacji przedsięwzięcia, reszta będzie pochodzić ze sprzedaży biletów.

W tym roku na turystów czekają 42 kursy po najurokliwszych zakątkach Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, w tym uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Polsce i w Europie ponad 130-letniej trasy Chabówka – Nowy Sącz. Nowością będzie duża liczba weekendowych kursów na trasach m.in. Nowy Sącz – Piwniczna, Kraków – Wieliczka lub Chabówka – Mszana Dolna. Po raz pierwszy zabytkowy skład przejedzie trasą Doliną Białej przez Ciężkowice, Gromnik i Tuchów do Tarnowa.

Projekt ma na celu promocję regionalnych atrakcji turystycznych poprzez organizację przejazdów historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z programem dodatkowych atrakcji –  Łukasz Wideł, wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Pociągi zostaną zestawione z historycznej lokomotywy parowej oraz odrestaurowanych wagonów retro z lat 1920-1963. W trakcie każdego z przejazdów przewidziano szereg dodatkowych atrakcji obejmujących m.in. zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych i rekreacyjnych, pikniki peronowe, występy zespołów muzycznych, stoiska kulinarne, czy też plenerowe rekonstrukcje historyczne.

Atrakcji nie zabraknie także na pokładzie historycznych składów. Podróżnym w pociągach towarzyszyć będą aktorzy – animatorzy Grup Rekonstrukcji Historycznej Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu przebrani w stroje podróżnych z minionej epoki - przedstawicieli dawnego świata podróży. Stałym elementem przejazdów będzie postać dyżurnego ruchu z zielonym lizakiem w ręku, który będzie „odprawiał” pociągi z poszczególnych stacji, a w czasie jazdy pociągu opowie pasażerom o tradycjach związanych z zawodem kolejarza. W  wagonach odbędą się konkursy wiedzy o regionie nagradzane drobnymi upominkami. Zostanie uruchomiony specjalny wagon barowy- retro, oferujący pasażerom ciepłe i zimne napoje oraz przekąski. O bezpieczeństwo i wygodę pasażerów w pociągu zadbają przeszkoleni i doświadczeni konduktorzy.

W zeszłym roku przejazdy pociągiem retro cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Wszystkie kursy były wypełnione pasażerami do ostatniego miejsca, a dla wielu chętnych nie wystarczyło biletów.

Pierwsze kursy ruszą już w kwietniu, ostatnie w grudniu. Szczegółowe rozkłady jazdy, oraz informacje organizacyjne zostaną opublikowane na stronie internetowej projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej www.kolejegalicyjskie.pl