Aptis – innowacyjny pojazd Alstomu i NTL oparty na tramwaju

Aptis – innowacyjny pojazd Alstomu i NTL oparty na tramwaju

13 marca 2017 | Autor: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

We francuskim Duppigheim miał swoją premierę Aptis - elektrycznie zasilany pojazd drogowy oparty na tramwaju. Jego cechami charakterystycznymi są cztery skrętne koła, całkowicie niska podłoga, pole widzenia 360° oraz dwoje lub troje podwójnych drzwi ułatwiających łatwe wsiadanie i wysiadanie, również osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Fot. Alstom

Alstom wraz ze spółką NTL (znaną m.in. z produkcji tramwajów Translohr poruszających się na oponach gumowych) stworzył pojazd łatwy w utrzymaniu, z najdłuższą żywotnością w swojej kategorii.

Największym wyróżnikiem Aptis są cztery koła skrętne (w odróżnieniu od dwóch kół skrętnych stosowanych w autobusach) co pozwala na zajmowanie 25% mniej powierzchni w zakrętach oraz oszczędność miejsce na przystankach autobusowych dla innych pojazdów.

Oprócz pojazdu producenci oferują cały system jego obsługi, obejmujący wymiarowanie, opcje ładowania, infrastrukturę drogową, leasing i opcje gwarancyjne. Dzięki temu oraz niskim kosztom utrzymania i eksploatacji, całkowite koszty użytkowania pojazdu Aptis są na poziomie współczesnych autobusów z silnikiem wysokoprężnym.

– Dzięki Aptis, możemy uzupełnić naszą ofertę i obecnie jesteśmy w stanie zaproponować miastom pełną gamę rozwiązań miejskich. To było prawdziwe wyzwanie, aby stworzyć tę nowatorską koncepcję. Sukces był możliwy dzięki doświadczeniu NTL oraz wiedzy Alstom w zakresie trakcji elektrycznych i integracji systemów. Jesteśmy bardzo dumni mogąc przedstawić te nowe przyjazne dla środowiska rozwiązanie, które zrewolucjonizuje transport miejski – powiedział Henri Poupart-Lafarge, prezes i dyrektor generalny Alstom.

Aptis mogą być ładowany nocą w zajezdniach lub szybko na końcu każdej linii podczas codziennej eksploatacji. Szybkie ładowanie odbywa się poprzez odwrócony pantograf lub system SRS - rozwiązanie szybkiego ładowania z poziomu gruntu, opracowane przez Alstom.

PODZIEL SIĘ