PKP Intercity nie planują powrotu TLK "Szyndzielnia"

PKP Intercity nie planują powrotu TLK "Szyndzielnia"

14 marca 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Powodem likwidacji pociągu TLK "Szyndzielnia" była niezadowalająca liczba pasażerów między Bielskiem-Białą a Katowicami. PKP Intercity na razie nie ma planów wznowienia połączenia.

Fot. MOs810 CC BY-SA 4.0

TLK "Szyndzielnia" kursował na trasie Bielsko-Biała – Poznań przez Pszczynę, Katowice, Gliwice, Lubliniec i Jarocin. Było to jedyne bezpośrednie połączenie dostępne dla mieszkańców Podbeskidzia udających się do Poznania. Pociąg też miał duże znaczenie dla miast takich jak Kluczbork, dla których był jednym z kilku połączeń dalekobieżnych umożliwiających dojazd do ważnych ośrodków akademickich.

O powody likwidacji pociągu zapytała ministra infrastruktury i budownictwa grupa posłów PO, która poprosiła o dane dotyczące frekwencji w TLK "Szyndzielnia". Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w MIB wyjaśnił że resort nie może podać danych dotyczących liczby pasażerów, gdyż jest to tajemnica handlowa PKP Intercity.

–  Treści odpowiedzi na interpelacje są podawane do publicznej wiadomości, zaś ujawnienie informacji tego rodzaju mogłoby negatywnie wpłynąć na rynkową pozycję PKP lntercity, w szczególności mogłoby spowodować wykorzystanie danych przez konkurujących przewoźników zarówno kolejowych, drogowych, jak i lotniczych. W konsekwencji naruszony zostałby ważny interes przedsiębiorstwa – napisał Bittel.

Ministerstwo podałeo jednak dane o zajętości miejsc w zlikwidowanym pociągu i tak dla odcinka miedzy Bielskiem – Białą a Katowicami frekwencja wyniosła 12% w pociągach w kierunku Poznania i 10% w pociągach w kierunku Bielska – Białej. Lepsza była frekwencja na odcinku Katowice – Poznań gdzie kształtowała się na poziomie 35% i 45% w pociągach z Poznania do Katowic.

PKP Intercity uznało, że frekwencja w relacji Bielsko-Biała – Katowice jest zbyt niska aby zasadne było utrzymywanie tego połączenia dlatego podjęto decyzję o zawieszeniu TLK "Szyndzielnia” od grudnia 2016 r. W jego miejsce wprowadzono nowy pociąg TLK "Szkuner", który jeździ między Katowicami a Kołobrzegiem przez Poznań na podobnej trasie co zlikwidowany pociąg. Mieszkańcom Podbeskidzia przedstawiciel MIB proponuje korzystanie z przesiadki w Katowicach na pociągi do Poznania i Wrocławia.

PODZIEL SIĘ