W maju ruszą prace na linii Warszawa – Grodzisk Mazowiecki

W maju ruszą prace na linii Warszawa – Grodzisk Mazowiecki

15 marca 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe planują w pierwszym tygodniu kwietnia podpisać umowę z wykonawcą modernizacji linii 447 na odcinku Warszawa Włochy - Grodzisk Mazowiecki - powiedział prezes spółki Ireneusz Merchel. 

Fot. Łukasz Kuś

Linia 447 jest wykorzystywana w ruchu kolei aglomeracyjnej. Szczególnie w dni powszednie z trasy pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą korzystają tysiące pasażerów. PLK przed rozpoczęciem modernizacji tej linii konsultowało z samorządami warianty jej przeprowadzenia, w wyniku czego zdecydowano się na zamknięcie całego odcinka aby utrudnienia dla pasażerów trwały krócej. Inwestycja ruszy już w maju. Wówczas na linii nr 1 zamknięty zostanie tor nr 1 a dwa miesiace później tor nr 2 w tym czasie przygotowywane będą konstrukcje odciążające obiektów inżynieryjnych. 

– Zaczyna się w najbliższym czasie modernizacja bardzo ważnego odcinka linii kolejowej, szczególnie dla aglomeracji warszawskiej. Odcinek będzie modernizowany na długości dwudziestuparu kilometrów. W najbliższych dniach podpisujemy umowę z wykonawcą i będziemy od maja wchodzili na roboty torowe. Najpierw na linii nr 1. Natomiast od września nastąpi całodobowe zamknięcie linii 447 od Grodziska do stacji Warszawa Włochy – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK. 

Modernizacja pozwoli na podniesienie maksymalnej prędkości z 80 do 120 km/h. – Efektem będzie skrócenie czasu jazdy, może nie tak duże, ale jeżeli jedziemy do pracy dwadzieściaparę minut to skrócenie o 5 minut ma też swoje znaczenie – zauważa prezes PLK

Modernizacja obejmie także urządzenia sterowania ruchem kolejowym co poprawi przepustowosć dzięki czemu będzie mogło kursowac więcej pociągów. Na przystankach: Warszawa Ursus, Pruszków, Piastów, Brwinów, Milanówek oraz Warszawa Włochy perony będą przebudowane i wyposażone w wygodne estetyczne wiaty, ławki, nowe oświetlenie i oznakowanie, a także urządzenia informacji pasażerskiej. Wszystkie będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Polskie Linie Kolejowe wybudują także nowy przystanek osobowy w Parzniewie, dzięki czemu do linii zyskają dostęp mieszkańcy kolejnych miejscowości.

Czas zamknięcia torowego wyniesie 12 miesiecy od września 2017 do września 2018. Pasażerowie będą mogli korzystać z komunikacji zastępczej. Po zakończeniu zamknięć całodobowych PLK będzie jeszcze prowadziła prace wykończeniowe tak aby pod koniec roku 2018 udostępnić w pełnym zakresie linię 447 i 1 na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Włochy.

PODZIEL SIĘ