UE chce chronić praw klientów transportu intermodalnego

UE chce chronić praw klientów transportu intermodalnego

16 marca 2017 | Źródło: UTK
PODZIEL SIĘ

Europejskie ustawodawstwo przyznaje prawa osobom podróżującym pociągiem, samolotem, autobusem czy korzystającym z żeglugi. Nie ma jednak aktu, który regulowałby prawa pasażerów w transporcie multimodalnym, czyli łączącym różne środki transportu.

Fot.

W przypadku pasażerów kolei kluczowym aktem chroniącym ich prawa jest rozporządzenie (WE) nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 października 2007 r. dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym. Analogiczne rozporządzenia przyjęto dla pozostałych rodzajów transportu.

Obecnie nie ma jednak aktu prawnego, który regulowałby uprawnienia w przypadku kombinacji dwóch lub więcej rodzajów transportu. Dlatego Komisja Europejska ogłosiła publiczne konsultacje, które mają wykazać, czy przyjęcie takiego aktu prawnego jest konieczne, a jeśli tak – jaki miałby on zakres.

Komisja Europejska zachęca wszystkich zainteresowanych z państw członkowskich Unii Europejskiej do wypełnienia kwestionariusza, który pozwoli odpowiedzieć na kluczowe pytania w tym obszarze. Kwestionariusz w języku polskim dostępny jest na stronie Komisji Europejskiej.

Konsultacje publiczne prowadzone przez Komisję Europejską trwają do 25 maja 2017 r.

O przyszłości transportu intermodalnego w Polsce i na świecie dyskutować będą uczestnicy V Forum Transportu Intermodalnego Fracht 2017, które odbędzie się 12 – 13 kwietnia w Gdańsku. Więcej informacji o tym wydarzeniu na stronie www.fracht.kow.com.pl.

PODZIEL SIĘ