Kolej odbiera klientów samolotom towarowym

Kolej odbiera klientów samolotom towarowym

17 marca 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Pociągi intermodalne kursujące na Nowym Jedwabnym Szlaku Europa - Chiny stanowią coraz większe wyzwanie dla przewoźników lotniczych cargo.

Fot. Wikimedia

Szybki rozwój kolei intermodalnej transportującej towary przez Euroazję jest coraz większym wyzwaniem dla branży lotniczej. – Usługi transportowe kolei osiągnęły wielkość, której nie można już ingorować, a branża lotnicza musi zacząć traktować to wyzwanie na serio – powiedział Marco Bloemen, wiceprezes firmy konsultingowej Seabury, podczas sympozjum Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych.

Obecnie przetransportowanie kontenerów z Chin do Europy statkiem zajmuje 35-40 dni, koleją 14-17 dni a samolotem 5-6 dni. Powstają ponadto nowe szlaki transportowe jak Kolej Transjazjatycka, która będzie łączyć Europę z Indiami i Azją Południowo – Wschodnią.

W latach 2013 – 2016 koleje towarowe w Europie odnotowywały wzrost przewozów rzędu 65% rocznie. W zeszłym roku europejscy przewoźnicy kolejowi przetranspotowali 511 000 ton ładunków. Większość przyrostów to przewozy kontenerów, które zostały przez kolej odebrane transportowi morskiemu, ale transport szynowy pozyskuje też zlecenia, które dotychczas zdobywało lotnicze cargo.

O przyszłości transportu intermodalnego w Polsce i na świecie dyskutować będą uczestnicy V Forum Transportu Intermodalnego Fracht 2017, które odbędzie się 12 – 13 kwietnia w Gdańsku. Więcej informacji o tym wydarzeniu na stronie www.fracht.kow.com.pl.

PODZIEL SIĘ