Litwa wybuduje normalnotorową linię z Kowna do Łotwy

Litwa wybuduje normalnotorową linię z Kowna do Łotwy

24 marca 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Rząd Litwy zatwierdził budowę 55 kilometrowego odcinka linii normalnotorowej z Kowna do granicy z Łotwą. Litwa pozyskała na ten cel 340 mln euro dofinansowania z funduszu Łącząc Europę (CEF). Budowa ma się zakończyć w 2021 r.

Fot. Gediminas Wikimedia Commons

Litwa planuje też przedłużenie linii 1435 mm do Wilna, które pozwoli na uruchomienie bezpośrednich pociągów z Polski do litewskiej stolicy, które mogą być atrakcyjniejsze dla podróżnych niż obecna oferta z przesiadką w Kownie.

Rail Baltica priorytetem

Litewski minister transportu i komunikacji Rokas Masiulis spotkał się 22 marca z europejską koordynatorką projektu TEN-T Morze Północne – Bałtyk Catherine Trautman w celu omówienia planów budowy normalnotorowej linii kolejowej łączącej Polskę, kraje bałtyckie i Finlandię.

Trautmann potwierdziła, że Komisja Europejska chce pełnej realizacji projektu Rail Baltica i uznaje go za jedną z priorytetowych inwestycji w Unii Europejskiej. KE z zadowoleniem stwierdza, że rząd litewski kontynuuje projekt i dąży do jego szybkiej realizacji.

Litwini liczą na intermodal

Masiulis liczy na to, że regularne połączenia towarowe od polskiej granicy do Kowna ruszą w najbliższej przyszłości, co poprawi opłacalność projektu. Obecnie na linii kursują m.in. pociągi Przewozów Regionalnych w relacji Białystok – Kowno. Pociągi towarowe do terminalu intermodalnego Palemonas mają zacząć kursować w 2019 lub 2020 r.

W następnej perspektywie budżetowej UE 2021 – 2027 planowana jest kontynuacja budowy normalnotorowej infrastruktury w kierunku Estonii.

PODZIEL SIĘ