Umowa na linię Warszawa – Grodzisk Mazowiecki podpisana

Umowa na linię Warszawa – Grodzisk Mazowiecki podpisana

03 kwietnia 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

W Pruszkowie podpisano umowę na wykonanie modernizacji linii podmiejskiej Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki. Inwestycja będzie się wiązać ze sporymi utrudnieniami dla podróżnych, ale pozwoli na zwiększenie liczby pociągów jadących w godzinach szczytu.

Fot. PKP PLK

Umowę z wykonawcą – firmą Intercor i Mosty–Łódź, podpisano w poniedziałek w obecności wiceministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Bittela, prezesa PLK Ireneusza Merchela, a także starosty pruszkowskiego Maksyma Gołosia i wojewody mazowieckiego Zdzisława Siepiery. Wkrótce ruszą prace przygotowawcze na linii nr 1, na której będzie prowadzony ruch po jednym torze, a od września ruszą prace na linii 447, która będzie zamknięta całodobowo.

W maju zaczną się prace na przystankach - w przejściach podziemnych, wspólnych dla linii podmiejskiej i dalekobieżnej: Warszawa Włochy, Warszawa Ursus, Piastów, Milanówek, Brwinów. Wykonanie specjalnych konstrukcji zapewni przebudowę przejść i sprawny przejazd pociągów podmiejskich i dalekobieżnych. Prace nie będą wymagały wstrzymania ruchu podmiejskiego.

Od września 2017 do września 2018 r. pociągi nie będą zatrzymywać się na stacjach od Milanówka do stacji Warszawa Włochy. Pasażerowie będą mogli korzystać z autobusowej komunikacji zastępczej. Przed rozpoczęciem drugiego etapu - zamknięciem linii, zarządca infrastruktury wraz z przewoźnikami i samorządami przedstawi dokładny harmonogram zastępczej komunikacji autobusowej.

Po zakończeniu modernizacji zwiększy się przepustowość linii. Jak poinformował dziennikarzy prezes PLK Ireneusz Merchel, dzięki modernizacji urządzeń SRK liczbę pociągów jadących tą linią w godzinach szczytu będzie można zwiększyć o 40%. Pełne wykorzystanie potencjału zmodernizowanej infrastruktury możliwe będzie jednak dopiero po zakończeniu inwestycji na Warszawskim Węźle Kolejowym, co planowane jest do 2023 r.

Na linii 447 powstanie też nowy przystanek w Parzniewie, a pozostałe stacje i przystanki będą zmodernizowane. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść ponad 285 mln zł netto. 

PODZIEL SIĘ