W Senacie otwarto wystawę o ochronie zabytków kolejowych

W Senacie otwarto wystawę o ochronie zabytków kolejowych

03 kwietnia 2017 | Źródło: PKP Cargo
PODZIEL SIĘ

W Senacie RP otwarto wystawę pt. „Ochrona Dziedzictwa Kolejowego w Polsce”. Wystawa prezentuje dorobek spółek z Grupy PKP oraz innych instytucji i stowarzyszeń w zakresie ochrony zabytków kolejnictwa. Organizatorem wystawy jest PKP Cargo.

Fot. PKP Cargo

Wystawę otworzył marszałek Senatu Stanisław Karczewski w obecności minister w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzaty Sadurskiej, wicemarszałków Senatu Adama Bielana i Bogdana Borusewicza, senatorów Stanisława Koguta i Roberta Gawła oraz członka zarządu PKP Cargo Grzegorza Fingasa.

Ekspozycja w formie kilkudziesięciu fotogramów pokazuje w syntetyczny sposób dorobek najważniejszych placówek zajmujących się zabytkami kolejowymi w kraju. Przedstawiono m.in. skansen PKP Cargo w Chabówce, dysponujący największym w Polsce zbiorem taboru kolejowego, Instytucję Kultury „Parowozownia Wolsztyn” z ponad stuletnią parowozownią, dorobek wielu muzeów, instytucji kultury, stowarzyszeń, towarzystw i klubów, a ponadto przykłady zrewitalizowanych przez PKP SA dworców kolejowych. Ekspozycję uatrakcyjnia model parowozu Ol49-7 oraz makieta kolejowa PKP Cargo.

Wystawa wskazuje, że poza dwiema spółkami z Grupy PKP ochrony dziedzictwa kolejowego podejmują się przede wszystkim organizacje społeczne i samorządowe. Ich działalność wymaga jednak wsparcia, aby zachować jak najwięcej cennych zabytków świadczących o świetności dawnej kolei. Takim wsparciem mogą być zgłoszone 27 bm. podczas konferencji w Senacie deklaracje o powołaniu Narodowego Muzeum Kolejnictwa oraz utworzeniu międzyresortowego zespołu ds. dziedzictwa kolejowego w Polsce, którego zadaniem będzie przygotowanie regulacji prawnych w sprawie ochrony zabytków i usystematyzowanie potrzeb w tym zakresie w skali kraju.