Tramwaje Śląskie szukają imienia dla zmodernizowanego Helmuta

Tramwaje Śląskie szukają imienia dla zmodernizowanego Helmuta

08 kwietnia 2017 | Źródło: Tramwaje Śląskie
PODZIEL SIĘ

Zakończył się proces przebudowy pierwszego z wagonów typu Ptb, czyli popularnego Helmuta. Wagon zyskał m.in. nowy wygląd, a co najważniejsze, niskopodłogowy człon środkowy. Jakie imię będzie nosić ten wagon? Decyzja należy do pasażerów.

Fot. Tramwaje Śląskie

Pierwszy wagon typu Ptb przeszedł proces gruntownej modernizacji w Zakładzie Usługowo Remontowym w Chorzowie. Zmodernizowany tramwaj oznaczony został symbolem Ptm. Jest dwuprzegubowym, jednokierunkowym, trójczłonowym wagonem ośmioosiowym z członem środkowym z niską podłogą.

Wagon ten powstał w wyniku przeróbki dwukierunkowego, wysokopodłogowego wagonu typu Ptb sprowadzonego kilka lat temu przez Tramwaje Śląskie z Frankfurtu nad Menem – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich.

Zakres przeprowadzonej modernizacji jest bardzo szeroki i obejmuje m.in.:

  • wymianę wysokopodłogowego członu środkowego na człon niskopodłogowy,
  • montaż nowych przednich i tylnych ścian wagonu wykonanych z tworzywa sztucznego,
  • przeróbkę stopni i zastosowanie nowego typu drzwi obrotowo wychylnych z nowymi napędami,
  • wymianę napędu na nowy, energooszczędny przy pozostawieniu dotychczasowych silników prądu stałego,
  • likwidację drzwi z jednej strony wagonu (przeróbka wagonu na jednokierunkowy),
  • całkowitą zmianę wystroju wewnętrznego poprzez zastosowanie nowych tapicerowanych foteli pasażerskich, przyciemnianych szyb bocznych oraz oświetlenia wewnętrznego z zastosowaniem linii świetlnej w technologii LED,
  • zastosowanie w przedziale pasażerskim gniazd USB do ładowania telefonów komórkowych,
  • montaż nowego systemu informacji pasażerskiej, monitoringu i emisji reklam.

Zmodernizowany wagon ma 27,5 m długości, 3,44 m wysokości i 2,32 m szerokości. W jego wnętrzu zamontowano 57 foteli, w tym 5 siedzisk uchylnych w członie środkowym. Jednorazowo wagon może przewieźć do 195 pasażerów. Wagon przeszedł pomyślnie już badania techniczne rozszerzone i uzyskał dopuszczenie do przewozu pasażerów. – Aktualnie trwają jazdy próbne na poszczególnych liniach. Po świętach Wielkiej Nocy będziemy chcieli wprowadzić ten wagon do ruchu liniowego – mówi Andrzej Zowada.

Zanim wagon rozpocznie służbę na linii, Tramwaje Śląskie chcą nadać mu imię. – Tradycyjnie już w tej sprawie o pomoc prosimy pasażerów. Przedstawiamy do wyboru pięć imion, ale jesteśmy otwarci na inne propozycje. Co ważne, wybrane imię będą nosić wszystkie wagony Ptm, a modernizacja drugiego już się rozpoczęła – podkreśla rzecznik spółki.

Jakie imię powinien otrzymać wagon Ptm? 1. Gucio 2. Guido 3. Herman 4. Hubert 5. Wawrzek

Głosować można drogą elektroniczną wysyłając e-mail na adres: tramwaj@tram-silesia.pl w tytule wiadomości wpisując imię, na które chce się oddać głos. W ten sam sposób można przedstawić swoją propozycję. Głosowanie trwa do 12 kwietnia.

PODZIEL SIĘ