Zwiedzanie pociągu pancernego w Stacji Muzeum tylko w pierwsze niedziele miesiąca

Zwiedzanie pociągu pancernego w Stacji Muzeum tylko w pierwsze niedziele miesiąca

09 kwietnia 2017 | Źródło: Stacja Muzeum
PODZIEL SIĘ

Począwszy 7 maja aż do 3 września, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca Stacja Muzeum udostępni do zwiedzania wnętrze wagonu artyleryjskiego, który razem ze spalinową lokomotywą pancerną PzTrWg16, stanowią jedyny w Polsce skład pociągu pancernego.

Fot. Stacja Muzeum

Niemiecka lokomotywa pancerna PzTrWg16 została wyprodukowana dla Wehrmachtu w 1942 r. i była najcięższym pojazdem użytym w czasie II wojny światowej przez hitlerowskie Niemcy. Brała udział w walkach na froncie wschodnim. Wagon artyleryjski produkcji radzieckiej został zdobyty i przebudowany przez Niemców w trakcie II wojny światowej (dobudowano 2 wieże obrotowe z haubicami kalibru 100 mm). Po zakończeniu wojny pociąg ten stacjonował w jednostce Ludowego Wojska Polskiego w Przemyślu. W 1947 r. brał udział w akcji „Wisła” na południowym wschodzie Polski. Był na wyposażeniu polskiej armii do lat 70. XX wieku. W 1974 został przekazany do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.

We wnętrzu wagonu artyleryjskiego znajdują się m.in.: zbiór manierek wojskowych (w tym jedna trafiona pociskiem), specjalna butelka do przechowywania smaru technicznego, mapa sztabowa z zaznaczonymi liniami kolejowymi okolic Wyszkowa, oryginalna pochwa do polskiego bagnetu oraz łódka amunicyjna karabinu Mauser. Na szczególną uwagę zasługuje makieta innego pociągu pancernego – „Danuta” z okresu II Rzeczpospolitej.

Pociąg pancerny, ze względu na dużą wartość muzealną, na co dzień jest niedostępny dla zwiedzających.

Zwiedzanie pociągu pancernego odbywa się w ramach biletu wstępu do Stacji Muzeum (bez dodatkowych kosztów). Bilet normalny do Stacji Muzeum kosztuje 12 zł (ulgowy 6 zł), rodzinny (2 osoby dorosłe + max. 3 dzieci) 35 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie.

Gdzie: Stacja Muzeum, Warszawa, ul. Towarowa 3
Kiedy: 2 kwietnia, 7 maja, 4 czerwca, 2 lipca, 6 sierpnia i 3 września 2017 r.

PODZIEL SIĘ