Węgierskie koleje kupują piętrowe pociągi Stadlera

Węgierskie koleje kupują piętrowe pociągi Stadlera

13 kwietnia 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Węgierski przewoźnik pasażerski MÁV-START kupi do 40 sześcioczłonowych piętrowych zespołów trakcyjnych Kiss od szwajcarskiego Stadlera. Będą to pierwsze w historii kolei węgierskiej dwupoziomowe pociągi pasażerskie.

Fot. Stadler

Zgodnie z podpisaną ze szwajcarskim producentem umową ramową, MÁV-START jest zobowiązany do zakupu 10 jednostek Kiss o łącznej wartości 196 mln euro. Będą to pierwsze dwupoziomowe pociągi pasażerskie w historii kolei na Węgrzech. Kissy mają wejść do eksploatacji na węgierskiej sieci kolejowej w 2019 r.

Umowa ze Stadlerem podpisana została 12 kwietnia i przewiduje dużą elastyczność w konstruowaniu zamówienia na nowy tabor dla węgierskiego przewoźnika, który może kupić nawet do 40 jednostek, jeśli będzie taka potrzeba i dostępne środki finansowe. Nowe piętrowe EZT będą kompatybilne ze 123 jednostakami Flirt, które MÁV-START kupiły w ostatnich latach.

Sześcioczłonowe pociągi Kiss będą miały długość 155,88 metrów, 600 miejsc siedzących i będą mogły przewieźć o 50% więcej pasażerów niż jednopoziomowe jednostki o tej samej długości. Kissy mają być eksploatowane na zatłoczonych liniach kolei aglomeracyjnej w Budapeszcie a także na trasach do jeziora Balaton.

Pociągi będą miały po 4 toalety w tym jedną przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będą wyposażone w WIFI i klimatyzację. Jednoski będą miały 24 miejsca do przewozu rowerów. Pociągi wyposażone zostaną w urządzenia EVM i ETCS poziomu 2, co pozwoli im osiągnąć prędkość eksploatacyjną 160 km/h.    

PODZIEL SIĘ