Łódzkie ABB dostarczy Bombardierowi innowacyjne transformatory trakcyjne

Łódzkie ABB dostarczy Bombardierowi innowacyjne transformatory trakcyjne

16 kwietnia 2017 | Źródło: ABB
PODZIEL SIĘ

W ramach rozbudowy sieci kolejowej i procesu obniżenia zużycia energii Bombardier zainstaluje innowacyjne transformatory trakcyjne Effilight firmy ABB. Kluczowe elementy tych transformatorów zostaną wyprodukowane w fabryce ABB w Łodzi.

Fot. ABB

ABB otrzymała zamówienie od Bombardier Transportation na dostawę 42 transformatorów trakcyjnych Effilight przeznaczonych do montażu na dachach elektrycznych zespołów trakcyjnych (EMU) TALENT 3 obsługujących region austriackiego Vorarlbergu oraz połączenia z sąsiednimi krajami (ciekawostka: każdy Austriak przejeżdża pociągiem średnio 1425 kilometrów rocznie, zajmując pod tym względem trzecie miejsce na świecie, za statystycznym Japończykiem i Szwajcarem).

Zamówienie jest pierwszym globalnym komercyjnym sukcesem wprowadzonego niedawno na rynek transformatora Effilight i stanowi części ramowej umowy, przewidującej dostawy nawet 600 urządzeń trakcyjnych na potrzeby 300 składów do końca 2024 roku.

W przyszłym roku łódzki zakład komponentów transformatorowych ABB rozpocznie produkcję części aktywnej transformatora Effilight na potrzeby tego zamówienia. Produkcja końcowa będzie odbywać się w ABB w Szwajcarii. Uruchomiony w 2014 roku zakład komponentów jest częścią łódzkiego centrum produkcyjnego ABB, pełniąc rolę dostawcy podzespołów dla transformatorów suchych i izolowanych płynem, wytwarzanych w fabrykach ABB w Europie. Produkowane w Łodzi komponenty stanowią integralną część transformatorów dystrybucyjnych, mocy i trakcyjnych. Transformatory trakcyjne zasilają istotne podzespoły pociągu takie jak silniki, hamulce, oświetlenie, ogrzewanie oraz wentylacja zapewniając bezpieczny poziom napięć.

Effilight to transformator trakcyjny najnowszej generacji, w którym ABB zastosowała opatentowaną zaawansowaną technologię pozwalającą ograniczyć wymaganą ilość oleju nawet o 70 procent bez uszczerbku dla funkcjonalności. Dzięki zmniejszonej ilości oleju wykorzystano więcej miedzi, a tym samym ograniczono straty i poprawiono efektywność energetyczną. W zoptymalizowanej konstrukcji transformatora straty obciążeniowe są 25 proc. mniejsze niż w klasycznym transformatorze o tej samej masie.

– Bombardier i ABB łączy historia udanej współpracy, a najnowsze zamówienie jest potwierdzeniem naszej pozycji preferowanego dostawcy i niezawodnego, długoterminowego partnera technologicznego – mówi Claudio Facchin, prezydent Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB.

Wykorzystywane przez operatorów kolejowych na całym świecie transformatory trakcyjne ABB są projektowane i produkowane z zachowaniem rygorystycznych standardów, aby zapewnić jak najwyższy poziom dostępności i niezawodności. Dzięki temu możliwe staje się niezakłócone funkcjonowanie transportu kolejowego.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł 2016 rok bardzo dobry dla CTL Logistics 2016 rok bardzo dobry dla CTL Logistics
Następny artykuł Pociąg retro rusza na małopolskie tory Pociąg retro rusza na małopolskie tory