Ekspansja PKP Cargo w Chinach

Ekspansja PKP Cargo w Chinach

16 kwietnia 2017 | Źródło: PKP Cargo
PODZIEL SIĘ

Prezes PKP Cargo Maciej Libiszewski i prezes Worldwide Logistics Group Jacky Lim podpisali w Szanghaju porozumienie o zacieśnieniu współpracy, które umożliwi utworzenie struktur PKP Cargo w Chinach. Porozumienie stanowi realizację strategii rozwoju spółki ukierunkowanej na budowanie silnej pozycji polskiej marki przewozowej na rynku międzynarodowym.

Fot. PKP Cargo

Aby liczyć się na rynku międzynarodowej logistyki, powinniśmy współtworzyć i rozwijać globalne multimodalne łańcuchy dostaw typu door-to-door z Chin do Europy, nie tylko poprzez naszą logistykę w Europie Środkowej, ale również aktywne działania na rynku chińskim, który jest przecież jednym z największych w świecie globalnej wymiany towarów. W tym kontekście obecność PKP Cargo w Chinach wzmacnia pozycję spółki na euroazjatyckim rynku przewozów kolejowych – podkreśla prezes Maciej Libiszewski.

Zgodnie ze strategią spółki, firma do 2020 roku ma szanse stać się operatorem logistycznym o zasięgu globalnym. Podpisane w Szanghaju porozumienie to kolejny krok przybliżający polskiego przewoźnika do tego celu. Jest ono rezultatem prowadzonych od wielu miesięcy rozmów, spotkań, analiz z udziałem zarządu PKP Cargo oraz partnerów chińskich.

– Od lat z uwagą przyglądaliśmy się rynkowi chińskiemu i doszliśmy do przekonania, że tylko poprzez obecność na tym rynku możemy zyskać przewagi konkurencyjne, które pozwolą PKP Cargo stać się operatorem o zasięgu globalnym. Jednak ważne było dla nas również to, aby ekspansja PKP Cargo na tak dużym rynku logistycznym odbywała się w sposób przemyślany i z uwzględnieniem rachunku ekonomicznego. Stąd decyzja o współpracy z uznanym podmiotem WWL, dzięki której PKP Cargo szybko będzie mogło zaistnieć ze swoją ofertą w ponad 30 najważniejszych rejonach logistycznych Chin – dodaje prezes Libiszewski. 

Podpisanie umowy nie byłoby możliwe bez aktywnego wsparcia i zaangażowania przedstawicieli Ambasady RP w Pekinie oraz Konsulatu Generalnego RP
w Szanghaju, a także  przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Podpisanie umowy wpisuje się w harmonogram działań polskich i chińskich podmiotów podejmowanych w ramach strategicznego partnerstwa zainaugurowanego powołaniem marki "China Europe Railway Ekspress" w czerwcu 2016 roku na warszawskim terminalu kontenerowym Grupy PKP Cargo przez Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę oraz Prezydenta Chin Pana Xi Jinpinga.
PODZIEL SIĘ