Do Zakopanego pociągi pojadą ponad godzinę krócej

Do Zakopanego pociągi pojadą ponad godzinę krócej

20 kwietnia 2017 | Autor: ŁK
PODZIEL SIĘ

Kolejne inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych skrócą podróże z Krakowa do Zakopanego o ponad godzinę. Projekt szacowany na 330 mln zł realizowany jest ze środków budżetowych.

Fot. Januszk57 CC BY-SA 3.0 pl

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na prace na linii Chabówka – Zakopane (nr 99) wraz z budową łącznicy w Chabówce. Realizacja zadania skróci podróż między Chabówką a Zakopanem o około 30 minut.

Przebudowa przystanków i stacji

W ramach zadania będzie nowy przystanek w Chabówce. Przebudowane będą perony na 12 stacjach i przystankach: Raba Wyżna, Sieniawa, Lasek, Szaflary, Biały Dunajec, Nowy Targ, Poronin, Zakopane, Chabówka, Rokiciny Podhalańskie, Pyzówka, Szaflary Wieś. Przebudowa kładki dla pieszych w Nowym Targu zapewni wygodniejsze i bezpieczniejsze dojście do pociągów.

Prace obejmą m.in. kompleksową wymianę ponad 44 km torów. Przebudowanych będzie 107 obiektów inżynieryjnych, m.in. 18 mostów i 5 wiaduktów kolejowych (Chabówka, Klikuszowa, Bańska Niżna, Zakopane). Zmodernizowane będą urządzenia sterowania i przejazdy kolejowo – drogowe. Prace obejmą 62 skrzyżowania, w tym dodatkowe urządzenia zabezpieczające będą na 23 przejazdach (m.in. w Chabówce, Rokicinach Podhalańskich, Rabie Wyżnej, Sieniawie, Lasku, Nowym Targu, Szaflarach, Zakopanem).

Ponad godzinę krótsza podróż do Zakopanego

Zadanie PLK obejmuje także zaprojektowanie i wybudowanie łącznicy kolejowej w Chabówce. Takie rozwiązanie – łącznie z innymi projektami, skróci podróż z Krakowa do Zakopanego o 1 h 15  min. Czas przejazdu w relacji Kraków – Zakopane obecnie 3 h 30 min. planowany po pracach - około 2 h i 15 min. PKP Polskie Linie Kolejowe planują podpisać umowę (w trybie projektuj i buduj) na prace na odcinku Chabówka – Zakopane wraz z budową łącznicy w Chabówce jeszcze w 2017 r. Prace powinny się zakończyć w 2021 r. Finansowane są ze środków budżetowych.

Inwestycja na odcinku Chabówka – Zakopane (linia nr 99), realizowana jest w ramach większego projektu o nazwie „Prace na liniach do Zakopanego nr 97, 98 , 99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane” o wartości 950 mln zł. W styczniu ogłoszono przetarg za ponad 230 mln zł na zaprojektowanie i wykonanie prac na odcinku linii nr 97 Skawina - Sucha Beskidzka oraz na zaprojektowanie robót dla budowy łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej.

PODZIEL SIĘ