Poznańska Kolejka Parkowa Maltanka już zaprasza

Poznańska Kolejka Parkowa Maltanka już zaprasza

21 kwietnia 2017 | Źródło: MPK Poznań
PODZIEL SIĘ

Malowniczym szlakiem żelaznym na Malcie wyrusza szalona ciuchcia, która w tym roku obchodzi swoje 45-lecie. Uroczystości urodzinowe zaplanowano na czerwiec. Ale przejechać się kolejką będzie można już od dzisiaj. Maltanka będzie kursować przez całe lato, do 17 września. Potem czeka ją kapitalny remont.

Fot. MPK Poznań

Aż trudno uwierzyć, że w ciągu sezonu, już od kilku lat przewozi ona ponad 100 tysięcy pasażerów, którzy wybierają się do poznańskiego zwierzyńca na spotkanie z lwem lub słoniem. Wszyscy, którzy choć raz skorzystali z podróży kolejką  zapamiętają do końca życia łoskot jej kół, kłęby pary i dźwięk gwizdka.

Wprawdzie ma już 45 lat, ale z wiekiem staje się coraz bardziej atrakcyjna. W ostatnich latach na dworcu początkowym stanęły ławeczki, na których można przysiąść czekając na jej przyjazd, w pobliżu pojawiły się stylowe stojaki na rowery, a MPK wciąż myśli o następnych atrakcjach i udogodnieniach. Plany stały się możliwe do zrealizowania dzięki pomocy Galerii Malta, z którą przedsiębiorstwo współpracuje już od pięciu lat.

W tym roku, dzięki takiemu wsparciu, odrestaurowano neon „Kolejka dziecięca”, którego niszczejące szczątki znajdowały się na stacji Zwierzyniec. Była to nasza jedyna instalacja świetlna z czasów, kiedy było ich pełno na poznańskich ulicach. Dziś, jako relikt przeszłości, neony przeżywają swój renesans.

Neon, choć w kiepskim stanie technicznym został wyeksponowany na wystawie poznańskich neonów w Muzeum Narodowym. Z pomocą przy demontażu i montażu konstrukcji w muzealnych salach, przyszli młodzi miłośnicy poznańskich neonów. To następny przykład tego, że przyjaciele kolejki są wszędzie.

Naturalną przestrzenią dla neonu jest Malta. Dlatego zrekonstruowany neon umieszczono na dachu dworca kolejki, tak aby był widoczny z daleka. Bez wsparcia ze strony Galerii plan by się nie powiódł.

Chcemy przywrócić Maltance magiczny klimat sprzed lat – mówi Wojciech Tulibacki, prezes MPK Poznań. – Miasto Poznań słynął z wyjątkowych neonów, które cieszyły oczy swoją wyjątkową, harmonijną linią. Cieszy nas, że tereny wokół Jeziora Maltańskiego oraz kolejka są wizytówką naszego miasta, i że ich estetyka cieszy kolejne pokolenia poznaniaków.

– Przez ponad cztery dekady swojego istnienia Maltanka na stałe wpisała się w krajobraz okolic Jeziora Maltańskiego – mówi Monika Krzywicka, marketing manager Galerii Malta. – Podobnie jak tysiące pasażerów kolejki, nie wyobrażamy sobie Malty bez Maltanki. Dlatego cieszymy się, że poprzez współpracę z poznańskim MPK możemy wspierać tę unikalną w skali kraju atrakcję. Sami również jesteśmy obecni w przestrzeni wokół jeziora, więc zaangażowanie się w nią jest dla nas czymś naturalnym – dodaje.

PODZIEL SIĘ