Kolej parkowa „Sztandar Pokoju”

Kolej parkowa „Sztandar Pokoju”

01 maja 2017 | Autor: Przemysław B. Jezierski | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W Bułgarii działają dwie wąskotorowe parkowe kolejki dziecięce, będące żywą pamiątką po poprzednim ustroju.

Fot. Przemysław B. Jezierski

Pionierskie kolejki dziecięce to socjalistyczny symbol instytucji edukacji, gdzie kwiat młodzieży mógł zdobywać pierwsze szlify w przyszłym zaszczytnym zawodzie kolejarza. Pierwsze tego typu placówki powstały już w latach 30. ubiegłego wieku w ZSRR. Z czasem ich rozkwit nastąpił w innych krajach socjalistycznych byłego bloku wschodniego. Parkowe wąskotorówki, oprócz walorów edukacyjnych, miały i mają do tej pory duże znaczenie jako atrakcja turystyczna i to nie tylko dla najmłodszych.

Kolejka uratowana przed likwidacją

W Bułgarii parkowe wąskotorówki zbudowano w drugiej połowie XX wieku. Pierwsza powstała w roku 1962 w mieście Kyrdżali na południu kraju. Kolejną otwarto pod koniec lat 70. w oddalonym o 95 km na północny-zachód Płowdiwie.

Na przełomie XX i XXI wieku nad bułgarskimi kolejkami zawisło widmo likwidacji. Kursowanie miniaturowych pociągów wstrzymano na wiele lat i wydawało się, że ich los jest już przesądzony. Tak się jednak nie stało. Oba systemy wyremontowano i dziś wąskotorówki służą maluchom i nieco starszym. Kolej Parkowa w Płowdiwie cieszy się tak dużym powodzeniem, że kursy prowadzone są nie tylko sezonowo, ale przez cały rok, co jest ewenementem w tego typu systemach.

Dziecięca kolej parkowa

Działająca w mieście Płowdiw dziecięca kolej parkowa nosi dumną nazwę „Sztandar Pokoju”. Powstała w 1979 r., a pierwszy uroczysty kurs odbył się 23 września 1979 r. W roku 1999 zawieszono funkcjonowanie kolejki i planowano jej likwidację. Po ośmiu latach przerwy mała kolej została jednak reaktywowana. Przeprowadzono kompleksową modernizację taboru i infrastruktury, a pociągi ponownie wyruszyły na szlak wiosną 2007 roku.

Lokalizacja kolejki to park miejski, zlokalizowany u podnóża „Wzgórza Młodzieży”. Park oddalony jest od ścisłego centrum miasta o 3 km, lecz od głównego dworca kolejowego dzieli go odległość zaledwie kilkuset metrów. Trasa kolejki liczy dokładnie 950 m. Pociągi poruszają się po torze o prześwicie 600 mm, rozwijając maksymalną prędkość 8,5 km/h. Przejazd w jedną stronę zajmuje 8 minut.

Pociąg wyprawiany jest z dolnej stacji „Pionier” przez dyżurnego ruchu w czerwonej czapce i pokonuje krótką, lecz pełną atrakcji trasę, zmierzając do górnej stacji „Panorama”. Skład kolejno przejeżdża przez most, następnie wjeżdża do pięćdziesięciometrowego tunelu, aż wreszcie po ostrym łuku pnie się w górę, przecinając górnym wiaduktem dolny ślad linii. Na szlaku nie zabrakło przejazdu kolejowo-drogowego z ręcznie obsługiwanymi zaporami.

Na górnej stacji wyznaczono kilkuminutowy postój. W tym czasie lokomotywa dokonuje oblotu składu, a dorośli i dzieci mogą ze Wzgórza Młodzieży podziwiać i fotografować panoramę blokowisk miasta Płowdiw. Następnie pociąg wyrusza w drogę powrotną do dolnej stacji „Pionier”. Cała wycieczka trwa 25 minut.

Ślimaki, motylki i kwiatki…

Pociąg zestawiony jest z dwuosiowej lokomotywy akumulatorowej i trzech miniaturowych wagoników. Każdy wagonik mieści 18 pasażerów, ma trzy metry długości i półtora metra wysokości. Wagoniki pomalowane są na różowo, żółto i zielono w ozdobne motylki i kwiatki. Lokomotywa ma dominujące czerwone barwy, a tu przewodnim motywem ozdobnym są ślimaki, trafnie odzwierciedlające prędkości, jakie osiąga pociąg. Podróż umila dziecięca muzyka, sącząca się z zainstalowanych w wagonach głośników.

Kursy realizowane są przez cały rok od środy do niedzieli. Dniami wolnymi od pracy na wąskotorówce są poniedziałki i wtorki. Rozkład jazdy przewiduje sześć kursów: o 10.30, 11.30, 12.15, 15.30, 16.30 i 17.30. Opłata za przejazd w jedną bądź w dwie strony to symboliczny 1 lew (2,20 zł). Dzieci do 10. roku życia podróżują bezpłatnie, pod opieką dorosłych.

PODZIEL SIĘ