Wystawa w wagonie, urządzenia do muzeum - drugie życie wysłużonego sprzętu PKP

Wystawa w wagonie, urządzenia do muzeum - drugie życie wysłużonego sprzętu PKP

04 maja 2017 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Dzięki współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych z samorządami, szkołami i jednostkami kulturalno-oświatowymi wysłużony tabor oraz elementy infrastruktury kolejowej zyskują drugie życie. Odnowione wagony będą salami ekspozycyjnymi, urządzenia z nastawni przypomną dawną kolej.

Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały na rzecz gminy Lubaczów (woj. podkarpackie) dwa nieużywane wagony. Po odnowieniu będą wykorzystywane do celów edukacyjno-muzealnych m.in. na wystawie zabytkowych przedmiotów związanych z kolejnictwem. Wnętrza wagonów mogą stanowić również sale do prezentacji multimedialnych.

Towarzystwo Miłośników Braniewa otrzymało od PLK urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Organizacja, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Braniewie, planuje wykorzystać je do celów muzealnych i edukacyjnych. Będą prezentowane w nieczynnej strażnicy przejazdowej, na przystanku Braniewo Brama.  

Zarządca infrastruktury wspiera instytucje i organizacje, które promują wiedzę o kolei. W ubiegłym roku Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Ochrony Skansenów Pyskowice otrzymało dwa wagony gospodarcze z 1934 i 1961 roku. Odrestaurowane będą jeździły jako czynne eksponaty lub uczestniczyły w kolejowych paradach. Podobną funkcję będzie pełniło pięć byłych już wagonów mieszkalnych z Zakładu Maszyn Torowych w Krakowie, które pojechały do Mogileńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Wagony po oczyszczeniu i renowacji staną się częścią Mobilnej Izby Tradycji, ukazującej m.in. historię ich wcześniejszego funkcjonowania.

Wycofywane z eksploatacji urządzenia sterowania trafiają także do szkół o kierunkach kolejowych. Przedmioty są ciekawymi pomocami dydaktycznymi do nauki podstawowych zasad prowadzenia ruchu kolejowego. W ten sposób sprzęt jest wykorzystywany w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Gen. Józefa Bema w Siedlcach oraz Zespole Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu.

PODZIEL SIĘ